Cupa Raid Rally la Negrești Oaș! Claudiu Motoc, după Trofeul Oaşului: „Am avut senzaţia că o să rămânem acolo!”

Cupa Raid Rally la Negrești Oaș

Între 1-3 decembrie s-a desfășurat Cupa Raid Rally la Negrești Oaș unde Claudiu Motoc a concurat cu un Mitsubishi Pajero din 1997. Trofeul Oașului este un eveniment automobilistic caritabil care a fost la a doua ediție și este organizat de NSM Motorsport. La start au fost prezenți 28 piloți din mai multe discipline.

Printre concurenți s-a numărat și Claudiu Motoc, pilot care participă în CNVC Masters, CNVC și CNSR. Dublu vicecampion la clasele la care a participat, Claudiu a schimbat asfaltul cu un teren mai aventuros. Cu toate acestea, s-a simțit determinarea cu care pilotul se prezintă la startul fiecărei etape.

„Am avut senzaţia că o să rămânem acolo!”

Copilotul lui Claudiu Motoc a fost Radu Casian Robu, 17 ani.

Scopul principal al evenimentului, pe lângă cel de a reuni sportivi din mai multe discipline ale sportului cu motor (Rally Raid, CNR, Off-Road), a fost cel de a strânge fonduri bănești pentru „CARAVANA LUI MOS CRACIUN”, actiune caritabila pe care clubul sătmărean o organizează de mai mulți ani, în preajma sărbătorilor de iarnă, ajutând astfel, ca nenumărate familii aflate în dificultate să se bucure de magia sărbătorilor.

„A fost un traseu dificil. De cel putin trei ori era sa ne răsturnăm, am reușit din instinct sa ne salvăm. Terenul a fost umed și alunecos, multe obstacole precum buturugi înalte sau un gard în mijlocul traseului. De câteva ori, am avut senzația că o sa rămânem acolo”, a marturisit Claudiu Motoc. La finalul competiției off road, Claudiu Motoc s-a situat pe locul 3 la Clasa RR2.

Publicat: 05 12. 2023, 14:00