Bulgarul Nikola Popov, la a doua victorie în Campionatul Național de Drift! Juniorul Imre, în finală | FOTO

Bulgarul Nikola Popov s-a impus și în a doua etapă din Campionatul Național de Drift, care a avut loc în weekend pe circuitul Transilvania Motor Ring, după ce l-a învins în finală pe Gabi Imre jr, care la doar 16 ani este considerat noua senzație a motorsportului românesc.

La doar 16 ani, Imre jr a fost cel mai bun în calificările din Mureș, așa cum o făcuse și cu o lună în urmă la etapa de pe Arena Națională. În primul battle, puștiul din Brașov l-a învins pe nimeni altul decât tatăl său, Gabi Imre senior.

În drumul său spre finală, Imre jr a mai trecut de Cătălin Trifan și Natalia Iocsak, în timp ce bulgarul Popov i-a învins pe Dragomir Roglinov, Claudiu Adam și Sorin Ene.

Podiumul etapei din Mureș a fost completat de Sorin Ene, care a câștigat finala mică împotriva Nataliei Iocsak. S-a reeditat lupta pentru locul 3 de la București, atunci când însă Natalia câștiga.

Campionatul Național de Drift RoDrift continuă la Transalpina

Mladen Popov s-a instalat în fruntea clasamentului după primele două etape, cu 207 puncte, fiind urmat de Natalia Iocsak (167p), Gabi Imre jr (160p) și de Sorin Ene (159p).

La Semi Pro victoria i-a revenit lui Alexandru Grecu după un battle în finala mare cu Incze Tamaș, în timp ce în finala mică, Ștefan Dermisek l-a învins pe Andrei Cristea.

Runda din Mureș a programat și etapa de la clasa street, acolo unde marele câștigător a fost Alexandru Pădurariu. Următoarea etapă din Campionatul Național de Drift RoDrift va avea loc în perioada 22-23 iulie pe Transalpina.

Publicat: 12 06. 2023, 17:32