Brawn GP, peste Ferrari și McLaren!

Echipa Brawn GP a făcut senzație în testele de la Barcelona. Miercuri, Button (foto) a fost mai rapid decât Massa, în timp ce sesiunea de ieri a fost câștigată de Barrichello. Rezultatele obținute de piloții Jenson Button și Rubens Barrichello, precum și fiabilitatea monopostului folosit de Brawn GP (motor Mercedes), în testele de pe circuitul catalan, au uimit pe toată lumea. Aflată în pericol de a nu avea bugetul necesar participării la CM de Formula 1, fosta echipă Honda a renăscut din propria cenușă. Miercuri, Button a zburat pe circuit, fiind cel mai rapid (1:19,127). În urma sa, la 1,041, a terminat Felipe Massa (Ferrari), în timp ce campionul mondial Lewis Hamilton s-a văzut abia pe locul 10. „A fost o nouă zi super. N-am avut nicio problemă tehnică, ceea ce e formidabil pentru distanța parcursă (n.r. – 605,15 km). Aveam nevoie de un asemenea debut”, a declarat cel care a câștigat pentru Honda cursa din Ungaria, în 2006. Ieri a fost rândul lui Barrichello să domine testele (1:18,926 / 110 tururi), brazilianul luându-i fața lui Nico Rosberg. Până la startul în noul sezon au mai rămas doar 16 zile (Melbourne, 29 martie).

Publicat: 13 03. 2009, 09:00
Actualizat: 14 03. 2009, 16:01