Bogdan Marișca scrie istorie la al 28-lea sezon din carieră: campionul asfaltului la raliuri!

Cel mai longeviv pilot de raliuri din România, Bogdan Marișca, scrie o nouă pagină de istorie pentru automobilismul sportiv românesc. La finalul celui de-al 28-lea sezon consecutiv în campionatul național, clujeanul și-a adjudecat titlul de campion în competiția dedicată exclusiv raliurilor pe asfalt. Când Marișca își începea cariera, actualul campion absolut, Simone Tempestini, nici măcar nu se născuse.

Marișca a încheiat pe locul 2 la Raliul Bucovinei, rezultat care l-a menținut pe prima poziție în campionatul de asfalt, acolo unde s-a duelat până în această ultimă rundă cu sibianul Sebastian Barbu. Pe un Ford Fiesta R5, cu Sebastian Itu copilot, Marișca a controlat primele patru probe speciale, însă Barbu a revenit pe final și a câștigat raliul.

La capătul celor 6 raliuri pe asfalt din 2021, Marișca a strâns 192 de puncte, în timp ce contracandidatul său are 185,2 puncte. Podiumul final a fost completat de timișoreanul Bogdan Cuzma, cu 157,8 puncte.

2 titluri de campion național absolut are Bogdan Marișca

În cariera sa, Marișca a mai strâns două titluri de campion național absolut, în 2005 și 2017, dar și numeroase trofee la grupe și clase. De asemenea, a câștigat un total de 24 de raliuri.

A fost o victorie nu doar la individual pentru acesta, ci și pentru echipă, Napoca Rally Academy impunându-se din nou în duelul echipelor din Campionatul Național de Raliuri Betano. De asemenea, Tempestini are din nou titlul absolut, Victor Supuran a câștigat Cupa Dacia, iar Ciprian Lupu s-a impus la Debutanți.

Publicat: 01 11. 2021, 13:29