Andrea Dovizioso câștigă la Mugello. Surpriza Danilo Petrucci a terminat în primii 3: „Mi-aș fi vândut casa pentru acest podium”

Pilotul Andrea Dovizioso a reușit să producă surpriza în cursa MotoGP de la Mugello. Italianul de la Ducati a câștigat cursa după o cursă abordată impecabil și a produs astfel o bucurie uriașă numărului mare de fani ai constructorului din Bologna care au venit la circuit. „Să câștigi cu Ducati la Mugello e visul oricărui italian. A fost o zi ciudată pentru că nu aveam prea multă energie, dar cu toate astea am reușit să pilotez lin și rapid”, a spus Dovi la finalul cursei.

Surprizele de la Mugello au continuat cu Danilo Petrucci. Pilotul de la Octo Pramac Racing a reușit să fie pe toată durata cursei în plutonul fruntaș, alături de Dovizioso, Vinales și Rossi, și a reușit să îl depășească pe final pe „Il Dottore” pentru un podium emoționant. „Mi-aș fi vândut casa pentru acest podium”, a spus Petrucci, vizibil emoțional, la finalul cursei în care a terminat în spatele lui Vinales. Valentino Rossi a reușit să ducă la final cursa după problemele fizice serioase pe care le-a avut în ultimele zile, probleme cauzate de un accident suferit într-un antrenament de motocross. Italianul a terminat al patrulea la Mugello.

Cursa italiană produce noi modificări în clasamentul general de la MotoGP. Maverick Vinales este lider cu 105 puncte, urmat de Andrea Dovizioso cu 79 și de Valentino Rossi cu 75 de puncte. Îi urmează piloții Repsol Honda, Marquez și Pedrosa, fiecare cu 68 de puncte.

Publicat: 05 06. 2017, 13:42
Actualizat: 05 06. 2017, 13:43