Alonso se impune în Marele Premiu al Chinei!** Kimi Raikkonen s-a clasat pe locul 2

Spaniolul Fernando Alonso de la Ferrari a câștigat, duminică, Marele Premiu al Chinei, a treia etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, fiind urmat de finlandezul Kimi Raikkonen de la Lotus-Renault și de britanicul Lewis Hamilton de la Mercedes.

Pe locul patru s-a clasat germanul Sebastian Vettel de la Red Bull, în timp ce britanicul Jenson Button de la McLaren-Mercedes a trecut linia de sosire al cincilea. Pe poziția a șasea a fost brazilianul Felipe Massa de la Ferrari, iar australianul Daniel Ricciardo de la Toro Rosso a încheiat pe locul 7.

Locurile 8-10 au fost ocupate în ordine de britanicul Paul Di Resta de la Force India, de francezul Romain Grosjean de la Lotus-Renault și de germanul Nico Hulkenberg de la Sauber.

În urma acestor rezultate, clasamentul piloților (primele zece poziții) este următorul:

9-11. Williams, Caterham, Marussia 0.

Următoarea etapă, Marele Premiu al Bahrainului, va avea loc peste o săptămână.

Sursa: Mediafax

Australianul Mark Webber (Red Bull) va porni de pe ultima poziție a grilei de start în Marele Premiu de Formula 1 al Chinei deoarece monopostul său nu a avut suficient combustibil pentru a oferi FIA mostra obligatorie, după calificări, informează formula1.com.

Webber a fost nevoit, sâmbătă, să abandoneze calificările în repriza secundă, după ce a efectuat un tur, din cauza unor probleme la sistemul de alimentare cu combustibil. El urma să plece în cursa de duminică de pe poziția a 14-a grilei de start, dar situația s-a schimbat deoarece în monopostul său nu s-a găsit suficient combustibil pentru mostra obligatorie, cantitatea găsită fiind de doar 150 de mililitri.

Regulamentele Formulei 1 prevăd că orice monopost care se oprește pe pistă în timpul calificărilor trebuie să aibă suficient combustibil pentru o mostră obligatorie de cel puțin un litru, precum și o cantitate proporțională cu cea care ar fi fost folosită pentru revenirea la boxe.