170 de piloți din 4 țări la ultima etapă a Campionatului Național de karting | GALERIE FOTO

2022 a fost an de excepție pentru kartingul românesc. Ultima etapă a Campionatului Național, desfășurată weekendul trecut la București, a bătut recordul all time al participanților într-o cursă.

Aproape 170 de piloți din 4 țări au fost înscriși la start! România, Ucraina, Bulgaria și Republica Moldova au înscris reprezentanții lor la ultima etapă de Campionat Național, pe circuitul de la Tunari, Amckart.

Numărul lor, peste 160, a uimit întreaga asistență, fiind tototdată cea mai numeroasă prezență ucraineană de la începutul acestui sezon.

Bulgarii au fost și ei la fel de numeroși, mai ales că forul de peste Dunăre a ales ca la București să își definitiveze și clasamentul național. Clasele Senior Rotax și, spre marea surpriză, Pufo au generat cel mai mare interes, adunând la start peste 20 de piloți.

“Etapa de la București a fost o reușită la toate capitolele, absolut nimic de reproșat. Arbitrajul a fost în limitele normalului. Ce m-a impresionat e însă publicul foarte numeros.

De mult nu am mai văzut atâta lume la o competiție de karting. E de apreciat și numărul foarte mare de participanți la clasa Pufo, e semn că deja există un interes tot mai crescând pentru karting”, a fost de părere Bogdan Mihăescu, unul din cei mai experimentați manageri de echipă din kartingul din țară, după aproape 20 de ani de participări la curse.

Numărul ridicat de piloți ucrainieni a generat și un plus valoare competiției deoarece campionatul lor intern a fost suspendat din prisma războiului. Borsch Team, echipă ce participă constant în competițiile internaționale, a ales România în detrimentul participării în Italia.

La 9 ani, Matei Popescu, a reușit la Micro Rotax să se impună și să-și păstreze avansul până la final după un sezon dominat de la un capăt la altul.

“Sunt bucuros că în primul an de karting am reușit împreună cu echipa CRG Romania să obținem niște rezultate la care nici nu visam. A fost un an greu, cu antrenamente și de 4 ori pe săptămână dar la final am reușit să obținem un podium integral CRG la grupa MicroRotax iar eu, personal, să termin cu titlul de Campion Național la această grupă.

Pentru anul ce urmează o să avem o întâlnire cu echipa pentru a stabilii strategia de antrenament și de a face un plan pentru a putea să mențin aceste rezultate și în anul ce urmează, avand in vedere că înaintez la grupa MiniRotax”, a explicat pilotul CRG.