AUR european pentru luptele românești: Mihai Mihuț a câștigat titlul continental la categoria 63 kg. Alin Alexuc, medalie de bronz la 130 kg

Luptele românești scot din nou aur din salteaua Campionatelor Europene de seniori.

După o pauză de 11 ani, un luptător tricolor urcă pe prima treaptă a podiumului la competiția continentală supremă, reînnodând astfel tradiția de aur a sportului care i-a dat pe Gheorghe Berceanu, Nicolae Martinescu, Ștefan Rusu, Ion Draica, Nicu Gingă, Andrei Vasile sau Vasile Pușcașu.

Mihai Mihuț este cel care a intrat pe lista selectă a campionilor europeni, la competiția care se desfășoară în aceste zile în orașul Kaspiysk din Daghestan (Rusia). Sportivul în vârstă de 23 de ani, originar din Arad, s-a impus marți în finala categoriei 63 kg (greco-romane), disputată cu norvegianul Stig Andre Berge.

Românul a dominat clar prima parte a meciului, după trei minute scorul fiindu-i favorabil, 3-0. Pe final, norvegianul a punctat și el, dar Mihuț a rezistat. Victorie cu 3-2 pentru luptătorul român, care se va întoarce acasă cu medalia de aur. Ultimul campion european al luptelo românești a fost Eusebiu Diaconu, în 2007.

Tot marți va a luptat pentru medalia de bronz și Alin Alexuc, la categoria 130 kg. Sportivul dinamovist a întregit palmaresul delegației tricolore cu o nouă medalie, după ce s-a impus la puncte, 3-1, în meciul cu ungurul Balint Lam.

România a avut trei reprezentanți în concursul de greco-romane, doi dintre ei urcând pe podium. Un procentaj execelent pentru federația condusă de Răzvan Pârcălabu. Al treilea sportiv de la „clasice”, Ilie Cojocari (72 kg), a pierdut în primul meci la 72 kg.

Publicat: 01 05. 2018, 19:21
Actualizat: 01 05. 2018, 20:39