Viorica Țigău, locul 7 în finală la săritura în lungime la CM de atletism

Atleta Viorica Țigău s-a clasat duminică pe locul 7, în finala probei de săritură în lungime, la Campionatele Mondiale de sală, de la Istanbul.

Sportiva din lotul României nu a prins o zi prea bună în finala de duminică, reușind doar două sărituri, din șase încercări, de 6.34 metri și 6.09 metri. Viorica Țigău s-a clasat pe locul 7, finala fiind câștigată de Brittney Reese (SUA), care a stabilit un record al competiției, cu 7.23 metri, urmată de podium de Janay Deloach (SUA, 6.98 metri) și Shara Proctor (Marea Britanie, 6.89, nou record al țării sale).

Delegația României a mai avut o singură prezență în finale la Istanbul, prin Esthera Petre, la săritură în înălțime, probă în care sâmbătă a ocupat locul 7.

Obiectivul tricolorilor, acela de a câștiga o medalie, mai poate fi atins duminică, în ultima zi a CM de sală, doar prin ștafeta feminină de 4×400 de metri, finala fiind programată în cursul după-amiezii.