Un kenyan a câștigat proba de maraton din cadrul Maratonului Internațional AROBS desfășurată la Cluj

Proba de maraton din cadrul Maratonului Internațional AROBS desfășurat, duminică, la Cluj-Napoca, a fost câștigată de un alergător din Kenya în vârstă de 35 de ani, cu timpul de două ore, 24 de minute și 21 de secunde.

Alergătorul kenyan Henry Kemboi, câștigătorul probei de maraton 42,195 km din cadrul Maratonului Internațional AROBS Cluj-Napoca, a declarat, duminică, pe stadionul Cluj Arena, la finalul cursei că s-a antrenat în fiecare zi pentru a obține acest rezultat.

„A fost o cursă grea. M-am antrenat în fiecare zi. Anul trecut am terminat pe locul doi și, între timp, m-am antrenat mai mult. Finalul a fost strâns și am avut competiție foarte bună”, a declarat Kemboi, care a terminat proba de maraton cu timpul de două ore, 24 de minute și 21 de secunde. El a fost urmat de atletul Nagy Tamaș (Ungaria), cu un timp de de două ore. 24 de minute și 27 de secunde și Eugen Constantin Sorop (România), cu timpul de două ore, 36 de minute, 10 secunde.

În cadrul Maratonului Internațional AROBS au fost incluse probele de de maraton 42.195 km, semimaraton 21.0975 km, maraton ștafetă 4 x 10,55 km, cursa de 10,55 km, crosul BT 5 km sau cursa copiilor 400 m, 800 m, 1.000 m, 1.200 m.

La competiție au participat peste 4.000 de alergători din 20 de țări, printre care Kenya și Africa de Sud, startul și finish-lul având loc pe stadionul Cluj Arena, iar traseul s-a întins pe mai multe străzi din Cuj-Napoca, inclusiv din zona centrală.