Tur de forță pentru Ionela Tîrlea

Vicecampioana olimpică de la Atena la 400 metri garduri, Ionela Tîrlea, a făcut un adevărat tur de forță în acest weekend. Ea a concurat la Istanbul vineri și sâmbătă, după care a ajuns la București, unde s-a impus în cadrul Naționalelor, la trei probe.

„A fost foarte obositor, dar a meritat. În Turcia am concurat pentru clubul Enka Spor. Totul a fost foarte rapid, a doua zi aveam la ora 16:30 proba la 200 metri și la 18:30 avionul. Râdeam că trebuie să alerg cât mai repede să prind cursa, să ajung la Naționale”, mărturisește Tîrlea.

În România, sportiva legitimată la clubul Dinamo a bifat în mai puțin de trei ore trei medalii, la trei probe diferite. Concursul la Naționale a început pentru ea la 18:30 cu proba ei favorită, 400 metri garduri (55,86), după care la 19:45 a obținut a doua medalie de aur la 200 metri (22,82), ca după încă o oră să mai cucerească un titlu, la ștafetă, 4×400 metri.

„Este o satisfacție mare, cu atât mai mult cu cât a fost prima cursă din acest an la 400 metri garduri. Mai am de lucrat la pași, dar este un rezultat care mă mulțumește în acest stadiu”, a explicat Tîrlea.

În ceea ce privește sănătatea, Ionela se simte bine, infiltrațiile la călcâiul drept făcute la o clinică din Franța dând rezultate. Eleva Lilianei Năstase va continua pregătirea, la sfârșitul acestei săptămâni ea anunțându-și prezența la un concurs în Maroc.

Ionela Tîrlea a dominat Naționalele României, cucerind trei medalii, în probe diferite