Ștafeta SUA a câștigat aurul la 4×400 de metri** de la CM Daegu

Ștafeta Statelor Unite ale Americii, în componența Greg Nixon, Bershawn Jackson, Angelo Taylor și LaShawn Merritt, a câștigat, vineri, medalia de aur în proba de 4×400 de metri de la Campionatele Mondiale de atletism care se desfășoară la Daegu.

Timpul reușit de ștafeta SUA a fost de 2:59.31. Pe poziția a doua s-a clasat echipa Africii de Sud (Shane Victor, Ofentse Mogawane, Willem de Beer și L.J. van Zyl) în 2:59.87, iar medalia de bronz a obținut-o ștafeta Jamaicăi (Allodin Fothergill, Jermaine Gonzales, Riker Hylton și Leford Green) în 2:59.87.

Sprintera Veronica Campbell-Brown a cucerit medalia de aur în proba de 200 de metri cu timpul 22.22 secunde, cel mai bun al ei în acest sezon. Pe poziția a doua s-a clasat campioana mondială en-titre pe 100 de metri, americanca Carmelita Jeter, cu 22.37, iar bronzul a fost obținut de compatrioata ei Allyson Felix (22.42 secunde)

Rusoaica Maria Abakumova a obținut medalia de aur în proba de aruncare a suliței cu o încercare ce a măsurat 71.99 metri, reușită ce reprezintă un record al Campionatelor Mondiale. Deținătoarea recordului mondial la aruncarea suliței, cehoaica Barbora Spotakova, s-a clasat pe locul al doilea cu 71.58 metri, cel mai bun rezultat al ei din acest sezon. Sunette Viljoen, din Africa de Sud, a cucerit bronzul cu o încercare ce a măsurat 68.38 metri.

Campionul mondial en-titre la săritura în lungime, Dwight Phillips, și-a apărat titlul la Daegu cu o încercare ce a măsurat 8.45 metri. Philips a avut doar primele două încercări valabile la Daegu. Australianul Mitchell Watt a obținut argintul cu 8.33 metri iar bronzul i-a revenit atletului din Zimbabwe Ngonidzashe Makusha, cu 8.29 metri.

Germanul David Storl a reușit cel mai bun rezultat al carierei la aruncarea greutății, 21.78 metri, încercare cu care a obținut medalia de aur la Daegu. Dylan Armstrong, din Canada, a fost medaliat cu argint pentru aruncarea lui ce a măsurat 21.64 metri, iar bielorusului Andrei Mikhnevich i-a revenit bronzul cu 21.40 metri.

Proba de 5.000 de metri feminin a fost dominată de atletele din Kenya și Etiopia. Primele două clasate au fost din Kenya, Vivian Jepkemoi Cheruiyot (14:55.36) și Sylvia Jebiwott Kibet (14:56.21), în timp ce următoarele două clasate au reprezentat Etiopia: Meseret Defar (14:56.94) și Sentayehu Ejigu (14:59.99). Pe locurile patru și cinci s-au clasat alte două sportive din Kenya.