Ștafeta feminină de 4×400 m a României s-a calificat în finala Campionatului European din Berlin

În componența Andrea Miklos, Cristina Bălan, Sanda Belgyan și Bianca Răzor, cvartetul feminin de 4×400 m s-a calificat azi în finala Campionatului European de atletism din Berlin, competiție ce are loc pe Stadionul Olimpic, arena care a găzduit și Mondialul din 2009.

Sprinterele tricolore au încheiat cea de-a doua semifinală pe locul 4, cu timpul de 3:31,95, cea mai bună performanță personală a sezonului. Pe primul loc s-a clasat echipa Poloniei, cu 3:28,52.

La general, ștafeta României a încheiat pe locul 7, poziție ce i-a permis accesul în finala de opt reprezentative, ultim act care se va desfășura în sesiunea de sâmbătă, de la 21:50, în direct pe Eurosport. Timpul de referință al calificărilor a fost realizat de Italia, cu 3:27,63 (season best).

După cinci zile de concurs, România nu a cucerit vreo medalie la Campionatul European de atletism din Berlin. Competiția se încheie duminică.

Publicat: 10 08. 2018, 16:38
Actualizat: 10 08. 2018, 16:39