Ștafeta feminină a României de 4×400 m, locul 7 în finala Europenelor din Berlin. Cum arată clasamentul pe medalii înaintea ultimei zile de concurs

Aseară, în penultima zi a Europenelor de atletism de pe Stadionul Olimpic din Berlin, ștafeta feminină de 4×400 m a României a încheiat pe locul 7 din opt finaliste una dintre cele mai spectaculoase probe din „Ovalul magic”.

În componența Andrea Miklos, Cristina Bălan, Sanda Belgyan și Bianca Răzor, România a înregistrat timpul de 3:32,15, sub cea mai bună performanță personală din 2018, obținută în semfinale, 3:31,95. Proba a fost câștigată de Polonia, cu 3:26,59, urmată de Franța, cu 3:27,17, bronzul revenindu-i cvartetului din Marea Britanie, 3:27,40.

România nu a obținut vreo medalie la acest Campionat European. Cea mai bună clasare i-a aparținut Andreei Panțuroiu, loc 4 la triplusalt. Întrecerile de pe stadionul care a găzduit și Mondialul din 2009 continuă azi, în ultima zi a competiției transmisă live de canalele Eurosport.