România ZERO!

Mirela Lavric (800 m) și Andreea Ogrăzeanu (200 m) n-au trecut de serii în ziua a 6-a a Mondialului. Lavric a acuzat o durere în zona lombară.

Bianca Perie luptă pentru podium vineri seară, în finala de la aruncarea ciocanului (ora 18:00).

Lotul României face act de prezență la Mondialul de atletism de la Moscova, după șase zile de concurs, pentru că nici ieri cele două atlete intrate pe pista de pe Lujniki n-au strălucit. Deși beneficiau de timpi excelenți în acest sezon, două dintre cele mai promițătoare sportive din România, Mirela Lavric (800 m) și Andreea Ogrăzeanu (200 m) n-au trecut de prima fază.  Sprintera s-a clasat pe 4 în seria a treia, cu timpul de 23,83, mult sub recordul său personal, iar per total, eleva Cristinei Manea a avut al 36-lea rezultat din 50 de sportive. Câștigătoare de etapă de Diamond League în acest sezon, Lavric a încheiat seria a patra a probei de 800 m pe ultimul loc, 8, cu un timp de 2:10,37. Chinuită de o durere în zona lombară, eleva antrenoarei Viorica Pintilie s-a prăbușit pe pistă la final și a fost ajutată de oficiali să părăsească spațiul de concurs.

1500 m (feminin): Abebe Aregami (Sue) 4:02,67

Triplusaltistul Marian Oprea intră în această dimineață în calificări (9:00). Eventuala finală e duminică (15:45)

Publicat: 15 08. 2013, 21:52
Actualizat: 15 08. 2013, 22:31