Obstacol în fața finalei!** Casandra a ratat ultimul act la 3.000 m obstacole

În această dimineață, în prima zi a Campionatului Mondial de atletism de la Daegu, Cristina Casandra (34 de ani) n-a izbutit accederea în finala probei de 3.000 m obstacole.

Soția și eleva lui Silviu Casandra s-a clasat pe poziția a șasea în a doua serie, dar timpul înregistrat (9:51,00) nu i-a permis să urce în ultimul act. Seria a fost câștigată de etiopianca Sofia Assefa (9:32,48), iar ultimul timp care a permis promovarea în finală a fost 9:40,04, înregistrat de rusoaica Liubov Kaarlamova, locul al cincilea în seria Cristinei.

Indiferent de rezultat, parcursul Cristinei din ultimul an, încununat cu baremul de CM, rămâne de apreciat, Casandra reapucându-se de atletism în 2009, la doar trei luni după ce a născut.

9:16,85 e recordul personal al Crisinei Casandra (RN) realizat în 2008 la JO din Beijing

Publicat: 27 08. 2011, 08:18
Actualizat: 27 08. 2011, 08:37