Mirela Lavric s-a calificat în finala probei de 800 m a Europeanului de atletism

În ziua a treia a Campionatului European de atletism de la Zurich, Mirela Lavric s-a calificat în finala probei de 800 m. Repartizată în prima semifinală, eleva antrenoarei Viorca Pintilie s-a clasat pe locul 4, cu timpul de 2:01,24, rezultat sinonim cu cea mai bună performanță personală a sezonului. Cursa a fost câștigată de Marina Arzamasova din Belarus, cu 2:00,36.

Finala va avea loc sâmbătă, în penultima zi a Europeanului din Elveția. România nu are nicio medalie după trei zile de concurs. Cătălin Câmpeanu s-a clasat pe 7 în finala de la 100 m, în timp ce Alina Rotaru a ocupat poziția a șaptea în ultimul act de la lungime.

Publicat: 14 08. 2014, 20:05
Actualizat: 14 08. 2014, 20:06