Marian Oprea a ratat calificarea în finala de triplusalt a Campionatului European de la Amsterdam

Atletul român Marian Oprea, în vârstă de 34 de ani, a ratat, joi, calificarea în finala probei de triplusalt a Campionatului European de la Amsterdam, după ce s-a clasat pe ultimul loc în grupa B a calificărilor.

În sesiunea de dimineață, la triplusalt, Oprea a avut o singură încercare validă din trei, de 15,40 metri, și a ocupat ultima poziție în grupa B. Pentru un loc în finala de la triplusalt, Oprea avea nevoie de o săritură de cel puțin 16,65 metri sau să se numere printre cei mai buni 12 sportivi din cele două grupe. Ultimul calificat în finală a fost olandezul Fabian Florent, cu 16,45 metri.

În calificările de la 200 m, Andrei Neagoe, în vârstă de 22 de ani, a ratat semifinalele, după ce a obținut în serii al 17-lea timp per total, cu 21,18 secunde.

Andreea Ogrăzeanu, 26 de ani, a concurat și ea în sesiunea de dimineață, la 100 m, însă a ratat pătrunderea în semifinale după ce a fost cronometrată cu 11,73 secunde, în seria a doua. Per total, sprintera a avut al 19-lea timp, iar în penultimul act au ajuns doar primele 15 clasate.

În sesiunea de după amiază vor concura Adelina Pastor și Florina Pierdevară, la 400, respectiv 800 de metri, ambele în semifinale.

La ediția din acest an a Campionatului European, competiție programată între 6 și 10 iulie, la Amsterdam, România este reprezentată de 23 de sportivi.