Incredibil! Un necunoscut a câștigat Maratonul de la Veneția după ce grupul alergătorilor profesioniști africani a greșit traseul. Faniel e primul italian care câștigă cursa în ultimii 22 de ani I VIDEO

Ediția 2017 a Maratonului de la Veneția a fost câștigată, duminică, de un anonim, italianul Eyob Faniel, după ce grupul de 6 alergători profesioniști care conducea cursa a greșit traseul.

Incredibilul episod s-a petrecut la kilometrul 25, când motociclistul care deschidea drumul a apucat într-o direcție eronată. Grupul fruntaș, între care se aflau favoriții Gilbert Kipleting Chumba, Kipkemei Mutai și Metto David Kiprono, l-a urmat în mod automat. Cei 6 și-au dat seama de greșeală după câteva sute bune de metri și au făcut cale întoarsă, dar au pierdut două minute.
În acest timp, italianul Faniel, care alerga pentru un club local din Veneția și se afla la aproximativ un minut în spatele plutonului, a ales direcția bună și s-a trezit, brusc, în fruntea tuturor.
Această întâmplare, probabil unică în istoria marilor întreceri de Maraton prinse în circuitul internațional, a făcut ca Faniel să devină primul italian care câștigă cursa de la Veneția în ultimii 22 de ani!

Eyob Faniel a terminat cei 42 de kilometri în 2 ore, 12 minute, 16 secunde. Pe locul doi a terminat Mohammed Mussa (Eritreea), iar pe trei – Tariq Bamaarouf (Maroc). Pe patru, Gilbert Kipleting Chumba (Kenya), iar pe cinci – Metto David Kiprono (Kenya).