Încă o promisiune pentru JO de la Londra!** Marius Ionescu, locul 13 la maratonul de la CM din Coreea de Sud

Maratonistul Marius Ionescu a avut o prestație foarte bună la prima participare la un Campionat Mondial, reușind să se claseze pe poziția 13 la maratonul de la Daegu, finalizând cursa cu un timp 2 ore, 15 minute și 32 de secunde.

Marius Ionescu este primul român care a reprezentat România la o probă masculină de maraton, din cadrul Campionatelor Mondiale de atletism. ursa de la Daegu a fost câștigată de kenianul Abel Kirui, care a terminat cei 42,195 de km în 2 ore, 7 minute și 38 de secunde, cel mai bun al doilea timp din istoria CM. Poziția a doua a fost ocupată de un alt kenian, Vincent Kipruto, cu 2 ore, 10 minute și 6 secunde. Ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de etiopiaul Feyisa Lilesa, cu un timp de 2 ore, 10 minute și 32 de secunde.

La maratonul din cadrul Campionatelor Mondiale de atletism de la Daegu au luat startul 67 de sportivi, însă la final au ajuns doar 51 de alergători.

Publicat: 04 09. 2011, 11:18
Actualizat: 04 09. 2011, 11:29