Frumoasa Klishina, campioană europeană la Goteborg. Cornelia Deiac, pe 7 la lungime

Considerată cea mai frumoasă sportivă de pe continent, rusoaica Daria Klishina a câștigat azi medalia de aur în finala probei de lungime a Campionatului European indoor de la Goteborg. Atleta s-a impus cu un rezultat de 7,01 m din prima tentativă, cea mai bună performanță mondială a sezonului de iarnă. Pe doi s-a clasat franțuzioaca Eloyse Lesueur, 6,90 m, iar pe treapta a treia s-a situat suedeza Erica Jurder, 6,71 m.

Eleva antrenorului Virgil Preda, Cornelia Deiac, s-a clasat pe poziția a 7-a, cu 6,52 m, din a treia încercare. Sportiva din Oradea a mai reușit rezultate de 6,48 (!) de trei ori, 6,38 .m și 6.35 m.

Publicat: 02 03. 2013, 20:01
Actualizat: 02 03. 2013, 20:02