Florentina Marincu, medalie de aur, la CM de juniori, de la Donețk

Atleta Florentina Marincu a câștigat, vineri, medalia de aur în finală la triplusalt, la Campionatele Mondiale de juniori II (cadeți), de la Donețk, cu cea mai bună performanță mondială a sezonului.

Florentina Marincu (17 ani, legitimată la CNS CSȘ Cetate Deva) s-a clasat pe primul loc, cu o performanță de 13,75 metri cea mai bună a sezonului la nivel mondial, depășindu-și săritura din calificări, de 13.69 metri.

Pe podium au mai urcat Rong Wang (China, 13,69 metri) și Keturah Orji (SUA, 13.69).

În cadrul celei de-a opta ediții a CM de cadeți, găzduită de Ucraina, medalia obținută de Florentina Marincu este prima pentru delegația României, sportiva urmând să concureze la finalul acestei săptămâni și în proba de săritură în lungime.

La aruncarea discului, Lenuța Burueană s-a clasat, miercuri, pe poziția a 11-a (42.82 metri), după care a ratat calificarea în finală la aruncarea greutății.

Alți atleți români care nu au reușit să treacă de faza calificărilor sunt Dana Voicu (aruncarea greutății), Bogdan Bălășoiu (3.000 metri), Elena Strutinschi (800 metri), Valentin Drăgușin (1.500 metri) și Andreea Timofei (400 metri garduri).

Publicat: 13 07. 2013, 08:46
Actualizat: 13 07. 2013, 08:47