Cum s-au comportat sportivii români în prima zi la Campionatele Mondiale de Atletism

Bianca Perie-Ghelber și Daniela Stanciu sunt primele două sportive ale României care au intrat în concurs la Campionatele Mondiale de Atletism de la Doha (Qatar). Ambele au ratat calificarea în finale.

La aruncarea ciocanului, Binaca Perie-Ghelber a intrat în a doua serie a calificărilor, iar performanța de vârf a fost 68,65 metri, la a doua încercare, insuficient pentru a prinde finala. Românca s-a clasat pe locul 10 în serie și pe locul 18 în clasamentul calificărilor. În finală s-a intrat cu 71.35 metri, aruncare realizată de Na Luo (China), care a ocupat locul 12.

Daniela Stanciu s-a oprit la 1.85 metri la săritura în înălțime, destul de departe de performanța maximă atinsă în acest an, cu care a obținut și calificarea la Jocurile Olimpice. Și această ștachetă a fost atinsă din a treia încercare. S-a prins finala cu 1.92 metri, sportiva de la Steaua fiind clasată pe locul 24 în calificări.

În ziua a doua la Mondialele de la Doha vor intra în concurs Alin Firfirică în calificări la disc și Narcis Mihăilă în finala la 50 km marș.

Publicat: 27 09. 2019, 21:56