Cristina Sandu s-a calificat în finala de la triplusalt a Europeanului de atletism

În ziua a doua a Europeanului de atletism de la Zurich, Cristina Sandu s-a calificat în ultimul act al probei de triplusalt, cu un rezultat de 13,67 m, care i-a permis să prindă ultimul loc în finală. Cristina Bujin a ratat calificarea, după ce a ocupat la general locul 14, 13,61 m. Doar primele 12 sportive au intrat în lupta pentru medalii. Finala are loc sâmbătă.

Repartizată în grupa a doua a calificărilor, Sandu s-a clasat pe 7 în seria câștigată de rusoaica Ekaterina Koneva, 14,21 m. Bucureșteanca în vârstă de 24 de ani a realizat cea mai bună săritură, 13,67 m, din prima tentativă, următoarele două fiind inferioare celei de debut: 13,64 m și 13,22 m.

Constănțeanca Cristina Bujin nu a reușit accederea în ultimul act de sâmbătă, după ce s-a clasat pe 7 în prima serie (14 la general), cu 13,61 m din prima încercare. Eleva lui Bogdan Tudor a ratat a doua tentativă, iar la ultima a reușit doar să reediteze performanța de 13,61 m.

Publicat: 13 08. 2014, 21:16
Actualizat: 13 08. 2014, 21:22