Constantina Diță a abandonat la maratonul de la Londra „N-am vrut să îmi risc cariera!”

Atleta Constantina Diță, campioană olimpică la Beijing, a abandonat, duminică, la maratonul de la Londra, cursă câștigată de sportiva germană Irina Mikitenko.

Constantina Diță s-a retras din competiție după ce a parcurs jumătate din traseu, din cauza unor dificultăți de respirație.

Mikitenko, în vârstă de 36 de ani, a terminat cursa în două ore, 22 de minute și 11 secunde, impunându-se la Londra pentru a doua oară consecutiv. Pe poziția secundă s-a clasat Mara Yamauchi (Marea Britanie, 2:23:12), iar a treia a terminat Lilia Șobukova (Rusia, 2:24:24).

La masculin, primul care a trecut linia de sosire a fost kenyanul Sammy Wanjiru (2:05:10), campion olimpic en titre. Podiumul cursei a fost completat de etiopianul Tsegaye Kebede (2:05:20) și marocanul Jaouad Gharib (2.05.27).

"Mi-am dorit din tot sufletul să fac o cursă bună la Londra, însă cred că dacă aș fi forțat astăzi mi-aș fi periclitat serios sănătatea și aș fi riscat o accidentare gravă care să îmi pună capăt carierei. Așa că abandonul a fost soluția cea mai înțeleaptă", a declarat Diță.