CM DE ATLETISM | Ștafeta 4 X 100 m nebună ca Bolt: Jamaica, de nebătut. China, de pe culoarul 9 în al 9-lea cer: Gay și Rodgers și-au făcut KO echipa la ultimul schimb și SUA a fost descalificată, iar gazdele câștigă argintul

„Insane” Usain Bolt a realizat a doua triplă a carierei pe stadionul „Cuib de pasăre” din Beijing: după tripla coroană olimpică la sprint din 2008, „Fulgerul” a lovit de trei ori și la Mondiale, completându-și  colecția de medalii de aur de la 100 m și 200 m cu un succes lejer în finala de 4 X 100 m.

Lăsat fără concurent în ultimul schimb al galben-verzilor de retragerea tactică a americanilor, care l-au tras pe Gatlin în schimbul doi, pentru a-și oferi un mult-sperat avantaj de nerecuperat pe ultima linie dreaptă, Jamaica a înaintat spre aur și un nou record al competiției, în ciuda unui start departe de strălucirea finișului. Primul schimb Carter-Powell a fost ezitant, dar departe de tragedia care avea să îngroape ștafeta din SUA.

Strategia americanilor aproape că a dat roade. Gatlin a alergat bine, iar SUA era în cărți după două schimburi și jumătate. Bolt a fost totuși primul sprinter țâșnit pe ultima linie dreaptă cu bățul de ștafetă în mână, lăsându-și concurența la metri buni în spate. Cronometrul s-a oprit la 37,36 secunde pentru Jamaica – cel mai bun rezultat al sezonului.

SUA, greșeala fatală

În urmă însă, acțiunea a fost dramatică: Rodgers, desemnat ultim purtător pentru America a luat startul prea devreme, iar Tyson Gay i-a întins de două ori bățul, fără a-i nimeri palma. Rodgers s-a întors spre coechipierul său, însă până să primească „batonul magic”, ambii americani depășiseră deja spațiul alocat transferului. Astfel, la câteva secunde după ce americanii pozau cu steagurile deasupra capului, celebrând  argintul, oficialii revedeau reluările și anunțau că ștafeta lui Gatlin este descalificată.

China, cu finalistul surpriză din ultimul act de 100 m, Bingtian Su, în echipă în ziua în care acesta a împlinit 26 de ani, a făcut o cursă de senzație pe culoarul nouă: aclamați de public, reprezentanții gazdelor au livrat o evoluție memorabilă, trecând linia de finiș cu un loc trei clar. Gafa americanilor i-a avansat însă de pe poziția a treia pe care și-au câștigat-o impresionant pe pistă, pe locul doi, iar echipa Canadei a avansat pe trei, cucerind bronzul.

38,01 secunde este timpul care aduce prima medalie Chinei în sprintul mondial – o surpriză imensă a ediției cu numărul 15 a Campionatelor Mondiale de atletism.

Publicat: 29 08. 2015, 17:11
Actualizat: 29 08. 2015, 17:36