CM DE ATLETISM | Româncele ratează finala de lungime: Alina Rotaru a încheiat pe 15. Florentina Marincu, nicio încercare valabilă în calificări

Alina Rotaru (22 ani) și Florentina Marincu (19 ani) au ratat joi dimineață calificarea în finala probei feminine de lungime.

Debutantă la o ediție de Campionat Mondial de seniori, Alina Rotaru a reușit toate cele trei sărituri în concurs, cel mai bun rezultat fiind consemnat la cea de-a doua încercare – 6,58 m, care a plasat-o pe poziția a 15-a, la finalul calificărilor. Prima săritură a sportivei pregătite de Mihai Corucle a măsurat 6,45 m, iar cea de-a treia, 6,43 m – săritură cu prag olimpic, 0 mm.

6,68 m a fost ultimul rezultat de accedere în finala mondială de la Beijing, lider după prima fază a concursului fiind Ivana Spanovic, cea care a întins ruleta la 6,91 m – nou record național al Serbiei.

• Rotaru este deja calificată la Rio, după ce și-a îndeplinit baremul la finalul lunii mai, prin victoria în concursul IAAF de la Innsbruck, cu un rezultat de 6,72 m.

Florentina Marincu a încheiat calificările în grupa A fără săritură valabilă, depășind de fiecarea dată pragul, la capătul zonei de elan. Sportiva antrenată de Nicolae Alexe are un personal best de 6,79 m, iar la jumătatea lunii iulie se încorona campioană europeană de juniori la lungime, după ce câștigase și bronzul la triplusalt.

6,75 m a fost baremul de calificare automată în finală – reușit de șase sportive

7,43 m este recordul național al României la lungime, performanță stabilită de Anișoara Cușmir, în 1983

7,12 m este reperul mondial al anului 2015 – rezultat obținut de americanca Tianna Bartoletta