Câmpeanu a cucerit Cupa de Cristal, Donisan a luat premiul de 10.000 de lei la Naționalele de atletism

Campionatul național indoor de atletism a avut loc sâmbătă și duminică în București, la sala din Complexul Lia Manoliu, arenă modernizată de Ministerul Tineretului și Sportului condus de Gabriela Szabo.

Competiția a pus în joc și în premii în bani. Astfel, sprinterul Cătălin Câmpeanu, finalist în proba de 100 m a Europeanului în aer liber de anul trecut, a câștigat Cupa de Cristal și suma de 4.500 de lei datorită rezultatului de 6,61 înregistrat în proba de 60 metri, performanță care potrivit tabelei internaționale i-a adus 1.147 de puncte. Locul 2, recompensat cu 3.000 lei, a revenit săritoarei în înălțime Daniela Stanciu, cu 1.144 de puncte, în timp ce pe 3, cu 1.500 lei, s-a situat Mihai Donisan, 1.135 de puncte. Marele pot pus pe masă de forul condus de Ion Sandu a fost adjudecat tot de săritorul în înălțime Mihai Donisan, care a plecat acasă cu cecul de 10.000 de lei, premiu cuvenit atletului cu cele mai bune rezultate în etapele CN indoor de atletism. Elevul antrenoarei Vali Ionescu a devenit campion național cu un rezultat de 2,25 m.

CEI MAI BUNI 10 SPORTIVI DUPĂ‚ CRITERIUL REZULTATELOR OBȚINUTE ÎN CELE 3 ETAPE ALE CN INDOOR 2015