Bronz pentru Nicoleta Grasu** la aruncarea discului la CM de atletism

Atleta Nicoleta Grasu a ocupat locul trei în finala probei de aruncare a discului, la Campionatele Mondiale de la Berlin, aducând prima medalie pentru România la competiția din Germania.

Nicoleta Grasu a reușit 65.20 la a doua încercare, cea mai bună performanță a sa în acest sezon.

Titlul mondial i-a revenit australiencei Dani Samuels, cu 65.44 metri. Cubaneza Yarelis Barrios a ocupat locul doi, cu 65.31 metri.

În calificări, Nicoleta Grasu a reușit o aruncare de 61.78 metri.

Delegația României la CM de la Berlin a aliniat doar sportive, FR Atletism anunțând că obiectivul fixat pentru această competiție este câștigarea a una sau două medalii și prezența a 3-4 sportive în finală. România mai este reprezentată și în proba de maraton, programată duminică, în care vor lua startul Lidia Șimon, Nuța Olaru și Luminița Talpoș. Până în prezent, România a obținut un loc patru într-o finală, prin sulițașa Monica Stoian (64.51 metri).

Publicat: 22 08. 2009, 00:05
Actualizat: 22 08. 2009, 00:09