Bianca Perie, locul 7 în finală la aruncarea ciocanului, la CE de la Zurich

Sportiva Bianca Perie s-a clasat, vineri seară, pe locul 7, în finală la aruncarea ciocanului, la Campionatele Europene de atletism de la Zurich.

Bianca Perie a debutat în concurs cu o aruncare de 69,25 metri, a doua măsurând 69,26, iar până la final a mai reușit o singură aruncare care a măsurat 68,14 metri, clasându-se astfel pe locul 7. Medalia de aur a fost câștigată de Anita Wlodarczyk (Polonia, 78,76 metri), urmată pe podium de Martina Hrasnova (Slovacia, 74,66 metri) și de Joanna Fiodorow (Polonia, 73,67 metri).

Tot vineri, Mihai Donisan s-a clasat pe locul 11 în finală la săritură în înălțime (2,26 metri), Bianca Răzor pe locul 6 în finala probei de 400 de metri (51,95 secunde), Marius Cocioran pe locul 23 în finala probei de 50 de kilometri marș (4:03.25 ore), în timp ce Daniela Stanciu s-a calificat în finală la săritura în înălțime (1,85 metri), iar Cristina Casandra s-a calificat în finală la 3.000 de metri obstacole (10:00.48 minute).

Până în prezent, delegația tricoloră a mai obținut două clasări pe locul 7, prin Alina Rotaru la săritura în lungime, respectiv Cătălin Cîmpeanu, la 100 de metri și o clasare pe locul 5, prin Marian Oprea la triplusalt.

Delegația României la CE de la Zurich include 24 de sportivi (10 băieți și 14 fete), obiectivul fiind de câștigare a două medalii și 2-3 calificări în finale.