Bârcă și Bobocel, locurile 9 și 11, în finală la 3000 de metri

Atletele Roxana Bârcă și Ancuța Bobocel s-au clasat, duminică, pe locurile 9, respectiv 11, în finala probei de 3000 de metri, la Campionatele Europene de sală de la Goteborg.

Roxana Bârcă a încheiat cursa de 3000 de metri cu timpul de 9:10.51 minute, iar Ancuța Bobocel în 9:18.37 minute. Bârcă a ocupat locul 9, iar Bobocel s-a clasat pe 11, penultimul. Medalia de aur a revenit portughezei Sara Moreira, în 8:58.50 minute.

Tot duminică, Anca Heltne s-a clasat pe locul 7 în finală la aruncarea greutății. România a pierdut șansa de a avea încă o reprezentantă în finalele din ultima zi, după descalificarea Angelei Moroșanu, de sâmbătă seara, care câștigase prima semifinală la 400 de metri. Ea a fost descalificată ulterior, în urma unei contestații a echipei Rusiei, care a acuzat-o că a jenat-o în timpul cursei pe Ksenia Ustalova, care a abandonat.

Vineri, în prima zi a CE din Suedia, Beatrice Puiu s-a clasat pe locul 13 la pentatlon, iar sâmbătă, Cornelia Deiac a încheiat pe locul 7 finala la săritură în lungime. De asemenea, Marian Oprea a renunțat înainte de start în calificările la triplusalt, din cauza unei probleme la un picior.

Delegația României la CE de sală de la Goteborg, care se încheie duminică, a inclus 18 sportivi (12 fete și 6 băieți) obiectivul fiind câștigarea unei medalii, fără a fi îndeplinit.

Sursa: Mediafax

Publicat: 03 03. 2013, 15:06
Actualizat: 03 03. 2013, 15:07