Atleta Andreea Arsine și-a realizat timpul carierei în proba de 20 km marș de la CM din Londra. Ana Rodean și-a stabilit performanța sezonului. La 50 km marș, Narcis Mihăilă și-a corectat cel mai bun rezultat

Participantă și la Jocurile Olimpice de la Rio, Andreea Arsine și-a stabilit în această dimineață, în ultima zi a Mondialului de la Londra, performanța carierei la 20 km marș. Sportiva născută în Botoșani a încheiat dificila probă al cărei traseu a trecut prin fața Palatului Buckingham pe locul 31 din 50 de concurente, cu timpul de 1h33:46, sinonim cu cel mai bun rezultat al carierei. Arsine și-a atins astfel obiectivul propus pentru regalul londonez, corectarea timpului de vârf al carierei.

Și Ana Veronica Rodean a reușit o performanță notabiă în aceeași probă. Clasată pe locul 34, Ana a încheiat cursa cu timpul de 1h34:50, cea mai bună performanță atinsă în acest sezon. Aurul a fost cucerit de chinezoaica Jiayu Yang, cu timpul de 1h26:18 (PB).

Și Narcis Mihăilă și-a stabilit cel mai bun timp al carierei la 50 km marș. Sportivul tricolor a încheiat epuizanta probă pe poziția 31, cu timpul de 4h02:27. Colegul său, Florin Alin Știrbu, a abandonat. Cursa a fost adjudecată de francezul Yohan Diniz, cu 3h33:12, nou record al campionatelor mondiale.

Publicat: 13 08. 2017, 18:47
Actualizat: 13 08. 2017, 18:48