Angela Moroșanu s-a calificat în finală la 400 de metri, la CE de la Goteborg

Atleta Angela Moroșanu a câștigat, sâmbătă, prima semifinală a probei de 400 de metri și s-a calificat în finală, la Campionatele Europene de sală de la Goteborg.

Moroșanu a încheiat cursa cu timpul de 52.24, pe primul loc al seriei 1 și s-a calificat în finală.

Angela Moroșanu s-a calificat în semifinale de pe primul loc al seriei a 2-a, cu timpul de 52.07 secunde. Finala probei va avea loc duminică.

Tot sâmbătă, Anca Heltne s-a calificat în finală la aruncarea greutății, iar Roxana Bârcă și Ancuța Bobocel s-au calificat în finala probei de 3000 de metri.

Vineri, în prima zi a CE din Suedia, Marian Oprea a renunțat la start în calificările la triplusalt, din cauza unei afecțiuni la un picior, Cornelia Deiac s-a calificat în finală la săritura în lungime, Angela Moroșanu în semifinale la 400 de metri, iar Cătălin Cîmpeanu, tot în semifinale, la 60 de metri. De asemenea, Beatrice Puiu s-a clasat pe locul 13 la pentatlon.

Delegația României la CE de sală de la Goteborg, care se încheie duminică, include 18 sportivi (12 fete și 6 băieți) obiectivul fiind câștigarea unei medalii.