Angela Moroșanu a ratat calificarea în finală la 60 metri garduri, la CM în sală

Sportiva Angela Moroșanu a ratat, sâmbătă, calificarea în finala probei de 60 metri garduri, la Campionatele Mondiale de atletism în sală, de la Istanbul.

Moroșanu a încheiat cursa de 60 de metri garduri, din grupa I a semifinalelor, cu timpul de 8.24 secunde, care a fost mai bun decât cel din preliminarii (8.37), dar insuficent pentru a se clasa pe primele patru locuri, calificante în finală. Moroșanu a ocupat locul 7 în grupa I.

Tot sâmbătă, Marian Oprea a ratat calificarea în finală la triplusalt, încheind pe locul 11 în clasament (16.58 metri). Nici Mihai Donisan nu a reușit să se califice în finală la săritura în lungime, oprindu-se la 2.26 metri, după două reușite, la 2.18 și 2.22 metri, cu care nu a reușit să intre în primii 8. La feminin însă, Viorica Țigău s-a calificat în finală la săritură în lungime, cu cea mai bună performanță personală a sezonului, 6.64 metri, în timp ce Cornelia Deiac s-a clasat pe locul 17 în aceleași calificări (6.16 metri), ratând ultimul act.

Din delegația României a mai trecut de calificări după prima zi Esthera Petre (săritură în înălțime).

Obiectivul tricolorilor este de câștigarea a unei medalii și cât mai multe calificări în finale.