Andrei Rareș Toader – vicecampion mondial de tineret la aruncarea greutății. Într-o singură zi a corectat de trei ori recordul național

Atletul român Andrei Rareș Toader (CSA Steaua) a cucerit în această seară medalia de argint la Campionatele Mondiale de tineret (U20) de la Bydgoszcz (Polonia), după un concurs excelent. Tănărul sportiv calificat la JO de la Rio a corectat într-o sigură zi de trei ori recordul naațional la aruncarea greutății (bilă de 6 kg), categoria tineret. Dimineață, el a prins finala cu 21,26 metri, locul 2, după polonezul Konrad Bukowiecki (21,73 m). Seara, Toader a început finala cu 21,97 m, iar la a doua încercare a reușit rezultatul care avea să-i aducă argintul, 22,30 metri. Aurul a fost câștigat de Bukowiecki, cu 23,34 metri.

Andrei Rareș Toader (19 ani), sportiv antrenat de Runar Heltne, s-a clasat pe locul 6 la Campionatele Europene de la Amsterdam.

Publicat: 19 07. 2016, 22:45
Actualizat: 19 07. 2016, 22:46