Anca Heltne, locul 12 la aruncarea greutății, la CE de la Helsinki

Atleta Anca Heltne s-a clasat, vineri, pe locul 12 în finala probei de aruncarea greutății, la Campionatele Europene de la Helsinki.

Anca Heltne a reușit doar o aruncare de 16.39 metri, cu care a ocupat locul 12, ultimul, celelalte două încercări ale sale măsurând 16.36 metri.

Podiumul a fost ocupat, în ordine, de Nadine Kleinert (19.18 metri), Irina Tarasova (Rusia, 18.91 metri) și Chiara Rosa (Italia, 18.47 metri).

Joi, în prima finală cu prezență românească, la 5000 de metri, Roxana Bârcă s-a clasat pe locul 5, îndeplinind și baremul olimpic.

În finale s-au mai calificat Mihai Donișan (săritură în înălțime), Ancuța Bobocel (3000 metri obstacole) și Bianca Perie (aruncarea ciocanului).

Mai mulți sportivi tricolori nu au reușit însă să treacă de preliminarii, marile „surprize” fiind Marian Oprea și Angela Moroșanu, după cum urmează:

-săritură în lungime – Viorica Țigău (6.29 metri, locul 17), Cristina Sandu (6.22, locul 20), Alina Rotaru (6.19 metri, locul 21)

– 100 metri – Andreea Ogrăzeanu (11.55 secunde, locul 17), Cătălin Cîmpeanu (10.65 secunde, locul 6, seria 3)

– 400 metri garduri – Nagy Attila (52.04 secunde, locul 31)

– triplu salt – Adelina Gavrilă (13.61 metri, locul 20), Cristina Bujin (13.34, locul 21)

– 400 metri – Sorin Vătămanu (47.50 secunde, locul 26)

– aruncarea suliței – Maria Negoiță (51.96 metri, locul 20)

– 400 metri- Sanda Belgyean (53.32, locul 17), Adelina Pastor (54.35, locul 23)

– săritură în înălțime – Marius Dumitrache (2.15 metri, locul 27)

– 3000 metri obstacole – Alexandru Ghinea (8:55.88 minute, locul 22)

– 400 metri garduri – Angela Moroșanu (58.96 secunde, locul 8, semifinala 1)

– triplu salt – Marian Oprea (16.17 metri, locul 11, grupa A)

– 800 metri – Ionuț Zăizan (1:49.91 minute, locul 21 semifinale)

– 800 metri – Mirela Lavric (2:11.61 minute, locul 18, semifinale)

– 100 metri garduri – Viorica Țigău (13.59 secunde, locul 8, seria 2)

– aruncare discului – Sergiu Ursu (56.85 metri, locul 15, grupa B)

– 200 metri – Cătălin Cîmpeanu (21.37 secunde, locul 6, seria 2).

La CE de la Helsinki, programate în intervalul 27 iunie-1 iulie, participă 1342 de sportivi, 738 de băieți și 604 fete, din 50 de țări. Delegația României include 26 de sportivi, obiectivul propus fiind de câștigare a 1-2 medalii, plus 4-6 calificări în finale.