Alina Rotaru s-a calificat în finală la săritura în lungime, la C.E. de la Zurich. Marian Oprea s-a calificat în finala probei de triplusalt

Atleta Alina Rotaru s-a calificat, marți seară, în finala probei de săritură în lungime, în timp ce Bianca Răzor s-a calificat în semifinalele probei de 400 de metri, iar Cătălin Cîmpeanu în semifinale la 100 de metri, la Campionatele Europene de la Zurich.

În grupa A de calificare, Alina Rotaru a sărit 6,54 metri din prima încercare, 6,49 metri din a doua, iar din a treia a reușit 6,65 metri, exact baremul necesar pentru calificarea directă în finala de 12.

La rândul său, Cornelia Deiac a debutat în calificările aceleiași probe din grupa B cu o săritură de 5,98 metri, a doua a măsurat 6,23 metri, iar cea de-a treia a fost ratată, astfel că nu a prins finala.

Tot în a doua reuniune a zilei de marți, Bianca Răzor s-a calificat în semifinale la 400 de metri după ce a încheiat pe locul doi în seria 1(51.77 secunde, cea mai bună performanță personală a sezonului). În seria 3 a aceleiași probe, Adelina Pastor a încheiat pe locul 5, în 53.30 secunde, ratând semifinala.

De asemenea, la 100 de metri, în seria 2, Cătălin Câmpeanu s-a clasat pe locul 3, cu timpul de 10.34 secunde, cu care și-a egalat cea mai bună performanță personală a sezonului și a obținut calificarea în semifinalele probei.

În prima reuniune de marți, Marian Oprea s-a calificat în finala probei de triplusalt (16,57 metri), Andreea Ogrăzeanu în semifinale la 100 de metri (11.45 secunde în seria 1), iar Andrei Gag a ratat finala la aruncarea greutății (locul 20, cu 19,18 metri).

Delegația României la CE de la Zurich include 24 de sportivi (10 băieți și 14 fete), obiectivul fiind de câștigare a două medalii și 2-3 calificări în finale.