Alina Rotaru, în cărți pentru o medalie la Mondialele de la Doha. În calificări a fost la 5 centimetri de podium!

Alina Rotaru s-a calificat în finala la săritura în lungime, în cadrul Campionatelor Mondiale de la Doha, și menține în viață speranțele delegației României de a cuceri prima medalie la acest nivel în ultimul deceniu.

Intrată în calificări cu al 6-lea rezultat al anului, Alina Rotaru a realizat a cincea performanță în concurs, cu 6.72 metri, din a treia încercare. Eleva lui Mihai Corucle a fost la doar 5 centimetri distanță de rezultatul americancei Torie Bowie, clasată pe locul 3, astfel că șansele de a se bate pentru medalii sunt destul de bune. Concursul în calificări a fost câștigat de Malaika Mihambo (Germania), cu 6.98 metri. Alina Rotaru a sărit în luna iunie, în Germania, 6.91 metri.

„A fost un concurs foarte greu. Am fost 31 de participante, toate cu rezultate foarte apropiate și au fost niște calificări dificile”, Alina Rotaru

„Prima mea săritură a măsurat 6.57 m, dar, din păcate, am pierdut în jur de 30-40 cm cu piciorul drept la aterizare. Cea de-a doua săritura a fost foarte bună, peste 6.80m, dar am lăsat o urmă cu un picior pe la 6.30m. Știam că pot să sar azi baremul de calificare, de 6.75m, și din a treia încercare am reușit 6.72 m. Mă bucur mult că am reușit să mă calific și îi mulțumesc din tot sufletul antrenorului meu, Mihai Corucle. Facem o echipă bună! Atmosfera a fost tensionată. În finală îmi doresc să sar cel puțin la fel de bine ca azi”, a declarat Alina Rotaru pentru site-ul oficial al FR de Atletism.

Tot la lungime, Florentina Iușco a fost departe de forma din acest sezon, iar cu 6.22 metri a ratat calificarea în finala de duminică, programată de la ora 19:15. România nu a mai cucerit o medalie la Campionatele Mondiale de Atletism din 2009 – Nicolaeta Grasu, bronz la aruncarea discului. La Doha, Alin Firfirică a terminat pe locul 4 tot la disc, stabilind și cel mai bun rezultat al atletismului românesc din ultimii 10 ani.

Tot sâmbătă, Andreea Panțuroiu (antrenor Mihaela Nicoară) s-a clasat pe locul 11 în finala la triplusalt. Ea a reușit din prima încercare 14.07 m, celelalte două sărituri fiind depășite. Pe podium au urcat Yulimar Rojas (Venezuela – 15.37 m), Shanieka Ricketts (Jamaica – 14.92 m) și Catherine Ibarguen (Columbia – 14.73 m).

Alexandru Novac a fost ghinionistul delegației azi, el fiind primul sub linia de calificare în finala la suliță. Cea mai bună încercare a măsurat 82.12 metri.

Sursa foto: fra.ro

Publicat: 05 10. 2019, 23:47