Andy Murray a jucat tenis și a câștigat un meci după o pauză de 7 luni. Cele trei operații la șold încă îi afectează cariera de jucător profesionist

andy murray

Scoțianul Andy Murray a revenit în competiție la șapte luni de la ultima întâlnire și a făcut-o cu victoria împotriva britanicului Liam Broady, scor 6-2, 6-2.

Andy Murray propune bani mai puțini pentru câștigători și mai mulți pentru cei din primele tururi. Cum și-a motivat această inițiativă

Întâlnirea a făcut parte dintr-un turneu local, la care participă cei mai buni jucători de tenis din Marea Britanie. Această inițiativă promovată de fratele lui Andy, Jamie, a început cu trei jocuri în această marți.

Andy Murray susține că a servit mai bine decât a jucat

Kyle Edmund, numărul 44 mondial, l-a învins pe James Ward (locul 273 ATP) în primul joc al zilei, 6-1, 6-4. El a fost urmat de Dan Evans (locul 28 mondial), care a trecut de Jay Clarke (locul 166 ATP) cu 6-3 și 6-1, fără probleme.

Ziua de tenis a fost închisă de Andy Murray (locul 129 ATP) împotriva lui Liam Broady (locul 211 ATP), într-o confruntare care a durat o oră și 32 de minute. „Să nu joc șapte luni și să o fac acum, asta este excelent. Am servit chiar mai bine decât am jucat”, a recunoscut amuzat britanicul. Murray nu a concurat de la turneul de Cupa Davis de la Madrid, când a participat pentru echipa Marii Britanii la meciul cu Olanda.

El a simţit disconfort în zona inghinală în noiembrie 2019 şi crede că acesta este cauzat de creşterea ţesutului în jurul noul şold metalic pe care l-a primit la operaţia de la începutul anului trecut. Termenul medical este osificare heterotopică, dar medicii nu sunt siguri, deoarece scanările şoldului de metal pot fi greu de interpretat. Până acum Andy Murray a suferit trei operații la șold.

Publicat: 24 06. 2020, 06:26