Andrei Anghel a fost descalificat de la Campionatul Mondial de înot în bazin scurt: a încălcat regulamentul și a ratat prezența în finală! Ce greșeală a făcut românul

Andrei Anghel a fost descalificat din semifinalele probei de 50 m spate de la Campionatul Mondial de înot în bazin scurt, iar federația de profil din țara noastră a explicat ce a greșit sportivul nostru

Românul a făcut o greșeală foarte mare în timpul competiției de la Melbourne, care i-a atras excluderea din partea organizatorilor.

După ce a sărit în bazin, în cadrul semifinalelor probei de 50 m spate, Andrei Anghel a stat sub apă mai mult de 15 secunde, fapt care i-a atras automat descalificarea.

Andrei Anghel a fost descalificat de la Campionatul Mondial de înot în bazin scurt! Explicația oferită de federație: „A făcut asta!”

Andrei Anghel a fost exclus din cadrul probei de 50 m spate de la Campionatul Mondial de înot în bazin scurt, după ce a încălcat regulamentele. Acesta a petrecut mai mult de 15 secunde sub apă, încălcând, astfel, regulamentele.

Cu toate acestea, „paguba” nu este una foarte mare, deoarece a terminat abia cu al șaptelea timp în seria sa, astfel că oricum nu ar fi prins finala de la Melbourne.

Federația Română de Natație și Pentatlon Modern a explicat care a fost motivul din cauza căruia Andrei Anghel a fost descalificat de organizatori.

„Andrei Anghel s-a oprit în semifinalele probei de 50 m spate. Andrei Anghel s-a oprit azi, 15 decembrie, în semifinalele probei de 50 m spate la Campionatul Mondial de înot în bazin scurt (25 m) pentru seniori (13-18 decembrie 2022) de la Melbourne (Australia).

Calificat din serii cu al șaptelea timp (23.12 s), sportivul pregătit de antrenorul Marius Grigore a fost descalificat în semifinală pentru că a stat mai mult de 15 metri sub apă după start. Finala este programată vineri, 16 decembrie 2022, de la ora 11:12, ora României”, se arată în comunicatul remis de Federația Română de Natație și Pentatlon Modern, prin intermediul rețelelor de socializare.

(Sursă foto: facebook Federația Română de Natație și Pentatlon Modern)

Publicat: 15 12. 2022, 17:12
Actualizat: 15 12. 2022, 17:16