Andreea Chițu, medalie de bronz la Europenele de la Montpellier

• Judoka de la Steaua a obținut medalie la a treia ediție consecutivă a Campionatului European

Andreea Chițu a adus prima medalie pentru delegația României la Campionatul European de judo de la Montpellier. Sportiva legitimată la Steaua a obținut medalia de bronz în cadrul categoriei 52 de kilograme.

Înaintea competiției din Franța, „Pistruiata” era clasată pe locul 6 mondial, la categoria ei de greutate. Startul în competiție a fost promițător, cu un Waza-ari și un Yuko în fața franțuzoaicei Penelope Bonna. Chițu a pierdut însă în sferturi după Ippon-ul Yuliei Rhyzhova, din Rusia. Intrată în recalificări, judoka de la Steaua a avut nevoie de 22 de secunde pentru a-i administra Laurei Ropinon Gomez același procedeu care a scos-o din faza inițială a întrecerii. Tot un ippon i-a adus Andreei bronzul, în meciul cu Mareen Kraeh.

Sportiva a reușit să cucerească medalie la a treia ediție consecutivă a unui Campionat European. La ediția din 2012, Andreea Chițu a obținut aurul la Chelyabinsk, în Rusia, după un ultim act împotriva Nataliei Kuziutina. Un an mai târziu, aceasta a obținut argintul continental la Budapesta, după o finală pierdută în fața aceleiași sportive.

În schimb, Corina Căprioriu a ratat medalia de bronz, fiind învinsă prin ippon de portugheza Telma Monteiro în cadrul categoriei 57 de kilograme.