Andreea Chițu decolează spre Tokyo. Judoka de la Steaua a cucerit medalia de aur la Grand Prixul de la Istanbul

Andreea Chițu (30 de ani) face pași mari spre Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020. Sportiva de la CSA Steaua a cucerit vineri medalia de aur la Grand Prixul de la Istanbul (Turcia), după un parcurs perfect la categoria 52 kg.

Andreea Chițu a avut un prim tur liber, după care a trecut prin descalificare de Katinka Szabo (Ungaria). În sferturile de finală, rusoaica Iulia Kazarina nu i-a rezistat niciun minut, meciul încheindu-se prin ippon. Nici brazilianca Sarah Menezes (fostă campioană olimpică la 48 kg – Londra 2012, în finală cu Alina Dumitru) nu a avut mai mult succes. Andreea a reușit două procedee cotate cu wazaari, astfel că meciul s-a încheiat înainte de limită.

Și finala s-a încheiat tot prin ippon, învinsa româncei fiind Urantseseg Munkhbat (Mongolia).

Cu punctele câștigate la Istanbul, Andreea Chițu își consolidează locul olimpic în clasamentul mondial.

Publicat: 05 04. 2019, 18:16
Actualizat: 05 04. 2019, 18:17