Alina Dumitru, sportiva anului în județul Prahova

Direcția pentru Sport a Județului Prahova i-a oferit premiul pentru cea mai bună sportivă locală în anul 2008, judokanei Alina Dumitru, legitimată la cluburile Petrolul Ploiești și Steaua.

Sportiva a obținut medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Beijing, titlul de campioană europeană, plus alte două medalii de argint în concursurile de Cupă Mondială la categoria 48 de kilograme. Locul secund a fost ocupat de gimnasta Ana Maria Tămârjan (Petrolul Ploiești), care a obținut două medalii de bronz la Olimpiadă și a devenit campioană europeană cu echipa.

Pe poziția a treia s-a situat pugilistul Georgian Popescu (Petrolul Ploiești), locul 5 la JO, campion național la categoria 60 de kilograme și poziția a șasea la Campionatele Europene. Decernarea premiilor va avea loc joi, la sediul Direcției Județene pentru Sport.

Publicat: 16 12. 2008, 10:16
Actualizat: 16 12. 2008, 10:19