Alina Dumitru, înfrângere în sferturile de finală ale CM de judo de la Paris

Campioana olimpică Alina Dumitru a fost învinsă, marți, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de judo la Paris, urmând să lupte în recalificări, pentru medalia de bronz.

Alina Dumitru a început competiția în grupa D, trecând pe rând de sportiva Madina Babakuleva (Turkmenistan), de mongola Urantsetseg Munkhbat (după prelungiri) și de portugheza Ana Hormigo (turul trei). Ultima luptă din grupa D, cu belgianca Charline Van Snick, a fost cu ghinion pentru sportiva română, care a fost învinsă.

Campioană olimpică în 2008, medaliată de șapte ori cu aur la CE, dar și triplă medaliată cu bronz la CM, Alina Dumitru a ratat astfel șansa de a lupta pentru aur la Paris, urmând să intre în recalificări, doar pentru medalia de bronz.

La masculin, ambii sportivi români intrați în competiția de marți au fost eliminați, la categoria 66 de kilograme. Dan Fâșie a fost învins în primul tur de armeanul Armen Nazaryan, iar Szoke Laszlo l-a învins pe Tejen Tejenov (Turkmenistan) în primul tur, dar apoi a fost eliminat, în turul secund, de sportivul din Azerbaidjan, Tarlan Karimov. La aceeași categorie, un alt component al delegației României, Dan Fâșie a fost eliminat din primul tur, de armeanul Armen Nazaryan.

La Campionatul Mondial de la Paris vor mai mai intra în competiție sportivii Andreea Chițu și Ramona Enache (52 kg), Corina Căprioriu (57 kg), respectiv Adrian Merge (73 kg) și Vlăduț Simionescu (plus 100 kg).

Cea de-a 28-a ediție a Campionatului Mondial se va încheia duminică, judoka români având drept obiectiv câștigarea unei medalii, plus o clasare pe locul 5.

Sursa: Mediafax

Publicat: 23 08. 2011, 14:57
Actualizat: 23 08. 2011, 14:58