Albert Saritov se bate pentru aur la Europenele de lupte de la Roma. Cătălina Alexe a cucerit bronzul la categoria 72 kg

Albert Saritov a prins podiumul și în urmă cu 5 ani, la Rio. El a obținut atunci medalia de bronz

Luptele românești și-au făcut norma de medalii la Campionatele Europene de la Roma. După aurul lui Alin Alexuc – categoria 130 kg, greco-romane, încă doi sportivi tricolori au urcat sau și-au asigurat prezența pe podiumul de premiere.

Medaliatul cu bronz la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, Albert Saritov (CSA Steaua), a revenit în forță pe saltea. Sportivul născut în Rusia pe 8 iulie 1985 s-a calificat în finala categoriei 97 de kilograme – lupte libere, asigurându-și astfel o medalie strălucitoare (aur sau argint).

Saritov și-a început ziua cu o victorie cu 6-4 în fața italianului Abraham de Jesus Conyedo Ruano. Au urmat sferturile de finală, cu un succes (5-1) în fața lui Radoslaw Baran (Polonia). În semifinale, succesul a fost unul clar, obținut prin superioritate (10-0), în fața germanului Gennadij Cudinovic. Mâine, în finală, Saritov îl va întâlni pe rusul Abdulrashid Sadulaev.

Vineri s-au încheiat și întrecerile fetelor, România obținând o medalie de bronz la categoria 72 de kilograme prin Cătălina Axente. În meciul decisiv, Axente a învins-o pe Enrica Rinaldi (Italia), cu 5-1. Tot vineri, Kriszta Incze s-a clasat pe locul 5 la categoria 65 kg, după ce a fost învinsă în meciul pentru medalia de bronz de Iryna Koliadenko (Ucraina).

Credit foto: cosr.ro

Publicat: 14 02. 2020, 23:14