Adrian Moise, locul 5 la Campionatele Europene de lupte libere

Sportivul Adrian Ionuț Moise s-a clasat, marți, pe locul 5, la categoria 66 de kilograme, în cadrul Campionatelor Europene de lupte libere de la Tbilisi (Georgia).

Adrian Moise a avut un prim tur liber, după care a trecut de bulgarul Nikolai Kurtev, iar în următoarea confruntare a fost învins de turcul Yakup Gor, finalistul ulterior al categoriei.

Moise a intrat în recalificări, l-a învins în prima dispută pe Dejan Mitrov (Macedonia), dar în cea de-a doua a cedat în fața lui Ilias Bekbulatov (Rusia). Adrian Moise a încheiat competiția pe locul 5.

La categoria 96 de kilograme, Michael Manea a fost eliminat în prima luptă de albanezul Egzon Shala.

La feminin, tot marți, prima româncă intrată în competiție, la categoria 48 de kilograme, Alina Vuc, a fost eliminată în primul tur, de sportiva bulgară Elița Vankova.

Delegația tricoloră mai are reprezentanți și la lupte greco-romane.