Unirea Constanța produce șocul etapei! Face repriza perfectă și învinge Gloria Buzău. Luca Mitrică, cursă superbă și gol de generic

Marius ANGHEL, Răzvan STÎNGĂ 03 Oct. 2022, 16:51 Liga 2

Penultimul meci al etapei a 8-a a Ligii 2, dintre Unirea Constanța și Gloria Buzău, a adus surpriza rundei! Gazdele, cu o singură victorie înaintea jocului programat luni, au trecut cu 3-1 de Gloria Buzău. Toate reușitele au venit în repriza a doua, după o primă parte în care formația lui Cristian Pustai părea că se va impune.

Unirea Constanța, victorie cu 3-1 în partida cu Gloria Buzău de la Clinceni

S-au întâlnit două echipe cu posturi diferite în clasament, una care țintește să crească tineri jucători și să se mențină în acest campionat, Unirea Constanța, și o alta care vrea în play-off și să promoveze în prima ligă, Gloria Buzău. De altfel, oaspeții au început bine partida, iar în prima repriză au trecut de câteva ori pe lângă gol.

Buzoienii au fost la controlul partidei în primele 45 de minute, iar greșelile de poziționare ale tinerilor fundași ai Unirii Constanța indicau faptul că vor deschide scorul în cele din urmă. Însă, odată cu trecerea timpului, apărătorii lui Dacian Nastai au început să fie mai coordonați și mai legați, iar în repriza a doua totul a funcționat peste așteptări.

Unirea Constanța, repriza perfectă în duelul cu Gloria Buzău. S-a apărat excelent și a fost pragmatică în atac

Cu o apărare care nu a avut, după pauză, mari probleme în fața atacanților de la Gloria Buzău, Unirea Constanța a început să conteze pe faza de atac, în special după minutul 55. De altfel, a marcat pentru 1-0 în minutul 63, prin Andrei Pandele, după o fază prelungită de atac și cu adversarii incapabili să respingă pericolul. Ulterior a prins și mai multă încredere.

Gloria Buzău a urcat liniile, iar reușitele de 2-0 și 3-0 pentru Unirea Constanța au venit în urma unor mari probleme ale fundașilor adverși. S-a modificat pentru a doua oară tabela în minutul 88, când Andrei Chirițoiu a profitat de o eroare de amatori a buzoienilor, iar apoi, în minutul doi al prelungirilor, Luca Mitrică a făcut o cursă incredibilă.

A recuperat un balon la 20-25 de metri de propria poartă, a trecut de doi jucători ai Gloriei Buzău și l-a învins pe Stoian cu un șut în vinclu, expediat de la 18 metri.

Pe final, cu cele trei puncte asigurate, Unirea Constanța nu a mai forțat și a dat posibilitatea oaspeților să marcheze golul de onoare. Răzvan Matiș a trimis din prima, cu dreptul, din afara careului, în urma unei lovituri de colț care a fost respinsă în primă fază de fundașii Unirii Constanța.

Unirea Constanța a urcat pe locul 17 în Liga 2. Gloria Buzău rămâne pe 8

Cu această victorie, Unirea Constanța acumulează 6 puncte și urcă pe locul 17, la egalitate cu Dinamo (locul 16), care are golaveraj mai bun și tot șapte jocuri disputate. Gloria Buzău rămâne pe locul 8, cu 13 puncte.

În etapa a 9-a, Unirea Constanța joacă sâmbătă, de la ora 11:00, în deplasare la Unirea Slobozia (locul 6, 14 puncte), iar Gloria Buzău are meci acasă, marți, 11 octombrie, de la ora 17:00, în încheierea rundei, cu CS Comunal Șelimbăr (locul 4, 15 puncte).

• Ultimul meci al rundei are loc marți, de la ora 17:00, la Giurgiu, între Dinamo și Unirea Slobozia.

CLASAMENTUL Ligii 2 și al golgheterilor
Rezultatele înregistrate în etapa a 8-a

COMENTARIUL LIVE

UNIREA CONSTANȚA – GLORIA BUZĂU 3-1

Andrei Pandele 63′, Andreas Chirițoiu 88′, Luca Mitrică 90+2′ / Răzvan Matiș 90+5′

Unirea Constanța: Rz. Udrea (cpt.) – Cireșoiu, R. Gab. Zamfir, Tălmaciu (Cană 46′), Șuteu, Al. Enache (Arnold 50′) – Pandele, Ciuciulete, Lăcătuș (L. Mitrică 74′) – Rob. Tudor (Chirițoiu 46′), Ardelean (Longher 60′)
Rezerve neutilizate: M. Popescu –  R. Trif, Ad. Niță, Malama
Antrenor: Dacian Nastai

Gloria Buzău: R. Stoian – Oteliță, Vîrtej, A. Lopez, R. Uțiu – Gaitan (Dudu 71′), Trebotic (Cârstocea 65′), Honciu (cpt.)(Rz. Matiș 65′) – Cr. Ciobanu (Al. Munteanu 65′), Boiciuc, Neicuțescu (Val. Alexandru 71′)
Rezerve neutilizate: Wynney – Marku, Wiktorski, Sălceanu
Antrenor: Cristian Pustai

Stadion: Clinceni – Arena 1 (Clinceni – Ilfov). Arbitru central: Andrei Baciu (Botoşani). Arbitri asistenți: Iulian Cătălin Brînză (Botoşani) și Alexandru Mihăilă (Râmnicu Vâlcea). Arbitru de rezervă: Bogdan Jijiie (Botoşani). Observator arbitri: Ionuț Borcan (Ploieşti). Delegat joc: Dorinel Dincă (Călăraşi).

Min 90+7 Final de meci la Clinceni! Unirea Constanța bifează a doua victorie în acest sezon de Liga 2
Min 90+5 3-1 Gloria Buzău, reușită de onoare. Răzvan Matiș marchează cu un șut din prima din afara careului, în urma unui corner respins de apărarea Unirii Constanța. Trage puternic la colțul scurt
Min 90+2 3-0 Luca Mitrică, golul meciului! Pleacă din propria jumătate, trece de trei adversari și șutează fantastic, din afara careului buzoienilor, de la aproximativ 18 metri, în vinclul porții lui Relu Stoian. Cristi Pustai, supărat pe bancă
Min 89 ||| Alexandru Arnold este și el avertizat
Min 88 2-0 Andreas Chirițoiu rezolvă meciul! Scapă singur cu portarul după o eroare în apărarea buzoienilor și îl execută, cu ceva noroc, pe Stoian. Portarul atinge mingea, dar aceasta se duce în plasă
Min 87 ||| Răzvan Udrea întârzie o degajare din șase metri și primește galben
Min 86 Aproape de a doua victorie în Liga 2, Unirea Constanța nu trage de timp, ci încearcă să țină mingea departe de poarta lui Udrea prin posesie. Gloria Buzău arată rău în aceste minute, nu ca o echipă care își dorește promovarea
Min 80 ||| Luca Mitrică vede cartonașul galben pentru întârzierea jocului. Lovește mingea după ce meciul e oprit. John Ene, antrenorul cu portarii al Unirii Constanța, vede și el galben, pentru proteste la marginea terenului
Min 78 Vîrtej e periculos în urma unui corner. Trimite cu capul, din preajma careului mic, dar execuția sa trece la un metru peste poarta Unirii Constanța
Min 76 Gloria Buzău e clar afectată de golul primit. După reușita lui Pandele, echipa lui Cristian Pustai nu se mai apropie deloc de poarta lui Udrea. Nici prin centrările din flancuri nu mai e periculoasă
Min 74 Unirea Constanța mai face o schimbare. E scos Mario Lăcătuș și intră Luca Mitrică
Min 71 Oaspeții, a doua dublă modificare. Ies Pablo Gaitan și Mihai Neicuțescu, iar în locul lor intră Dudu și Valentin Alexandru
Min 65 Cristian Pustai face o triplă schimbare la Gloria Buzău. Intră Alexandru Munteanu, Alin Cârstocea și Răzvan Matiș, ies Cristian Ciobanu, Dinko Trebotic și Georgian Honciu
Min 63 1-0 Unirea Constanța deschide scorul în urma unei faze de atac prelungite. Andrei Pandele șutează din careu, ușor lateral dreapta, pe jos, la colțul lung, fără șansă pentru Stoian
Min 60 A patra modificare la Unirea Constanța: iese Laurențiu Ardelean, intră Alexandru Longher
Min 58 ||| Bogdan Oteliță vede cartonașul galben pentru un fault la centrul terenului, la Lăcătuș
Min 57 Unirea Constanța e și ea periculoasă, în urma unui corner din dreapta. Centrează Șuteu, dar reluarea cu capul a lui Cană e modestă și Stoian prinde fără probleme. Momente ceva mai bune pentru gazde
Min 55 Gloria Buzău are posesia, dar nu găsește variantele cele mai bune în ultimii metri. Se bazează mult pe centrările din flancuri, dar până acum fără succes. Jucătorii Unirii Constanța resping destul de ușor pericolul, fie băieții lui Cristian Pustai nu trimit mingea unde își doresc
Min 50 Dacian Nastai mai face o modificare, a treia. Îl introduce pe Alexandru Arnold și îl scoate pe Alexandru Enache
Min 47 Începe tare Gloria Buzău, care trimite în bară prin Pablo Gaitan, în urma unei centrări din dreapta
Min 46 Începe repriza a doua a partidei de la Clinceni, cu dublă schimbare la pauză. La Unirea Constanța intră Andreas Chirițoiu și Ștefan Cană și ies Robert Tudor și Dan Tălmaciu
Min 45+2 Pauză la Clinceni. Unirea Constanța și Gloria Buzău sunt la egalitate, scor 0-0, după o primă repriză cu câteva situații de gol, în mare parte ale echipei oaspete
Min 45+2 Jocul e pe contre în ultimele minute, mingea ajunge în careul Unirii, se trage din stânga, iar Udrea parează în centru, de unde Neicuțescu, liber la 13 metri, luptează
Min 45+1 Șuteu avansează pe centru și trage cu stângul din 18 metri, Stoian respinge din plonjon în lateral
Min 45 Honciu bate un corner din stânga, , scurt, cu Ciobanu, reprimește, centrează în careu, Lopez reia cu capul, se respinge de alte două ori cu capul și apoi balonul e degajat
Min 41 Honciu are o nouă centrare dintr-o lovitură liberă din stânga, acum mai aproape de careu, Lopez se demarcă în 9 metri central și reia puternic cu capul, în stânga, iar Udrea respinge spectaculos din plonjon, în lateral
Min 39 Honciu centrează la fel ca la faza din minutul 32, însă de această dată Udrea boxează în față, direct la Ciobanu, care reia cu boltă spre poartă, dar Udrea e atent, se repliază și prinde
Min 38 ||| Dan Tălmariu primește cartonașul galben după ce îl faultează din lateral, prin alunecare, pe Neicuțescu, scăpat în flancul stâng
Min 38 Robert Tudor primește mingea în fața careului advers, avansează în careu ușor spre stânga, are poziție bună să tragă, însă nu o face, e flancat de Lopez și împins în stânga, își închide unghiul și apoi întoarce mingea, iar faza de atac se stinge
Min 34 Minge aruncată în față, Ardelean câștigă duelul aerian cu Lopez și deviază pe spate, Tudor scapă singur în dreapta, pătrunde în careu, îl are în față doar pe Stoian, dar șutul său este deviat de portar în afara terenului. Se indicase însă offside, dar arbitrul central a fluierat târziu. Din acest motiv Robert Tudor nu primește cartonașul galben pentru că a șutat în minge după fluierul arbitrului
Min 32 Honciu bate lovitura liberă din 20 de metri lateral stânga, cu efect, pe bara a doua. Lopez urmărește să devieze cu capul și îl derutează pe Udrea, care înaintase în 3-4 metri să prindă. Balonul nu e atins nici de Lopez și nici de Udrea și trece razant pe lângă bară, în afara terenului
Min 31 ||| Andrei Pandele îl faultează din spate pe Neicuțescu și primește și el cartonașul galben
Min 30 Ciobanu pătrunde în careu pe stânga, nu are variante în fața porții pentru a pasa, șutează, minga e blocată și iese în corner. Faza fixă este respinsă în prima fază, după care urmează două centrări în fața careului mic, una din dreapta și alta din stânga, la care Udrea are intervenții ezitante și doar deviază mingea cu degetele, mai departe. Faza de atac se oprește la un fault în atac în careu
Min 27 Fază de contraatac a Gloriei, Boiciuc primește în stânga și avansează în acest flanc, pătrunde în careu și șutează pe jos spre colțul lung. Udrea lasă mingea să treacă, Ciobanu nu ajunge la timp la bara a doua să reia în plasă și balonul se duce pe lângă, în aut de poartă
Min 21 ||| Georgian Honciu e depășit de Pandele, îl ține din spate pentru a împiedica pătrunderea sa periculoasă și primește primul cartonaș galben al meciului. Lovitura liberă rezultată nu produce nicio emoție pentru buzoieni
De partea cealaltă, Radu Cireșoiu și Dan Tălmaciu, dintre titularii Unirii Constanța, sunt la debut în acest sezon de Liga 2. Pe bancă se află alți doi jucători care nu au evoluat în acest campionat: portarul Mario Popescu și mijlocașul Aleksandru Longher.
Min 15 Uțiu fentează în stânga, în careu, centrează scurt pentru Gaitan, demarcat la colțul scurt, deviază cu piciorul din 7 metri și mingea lovește bara și revine în teren, ulterior fiind degajată
♦Bogdan Oteliță e la primul meci în acest sezon pentru Gloria Buzău. Pe banca de rezerve sunt alți trei jucători care nu au evoluat deloc în primele șapte etape: portarul liberiano-spaniol Boison Wynney de Souza, fundașul albanez Kriti Marku și mijlocașul brazilian Eduardo Feitoza Sampaio, cu nume de scenă Dudu. Cu toții au fost în lotul lărgit încă dinainte de startul sezonului, însă până acum n-au fost utilizați. Marku și Dudu sunt la prima prezență în lotul de 20.
Min 5 Ciobanu centrează din dreapta careului, mingea e ușoară pentru Udrea, ieșit în 6 metri, însă scapă balonul în față, în picioarele lui Neicuțescu. Atacantul Gloriei nu e atent și nu are reacție, iar Udrea revine și prinde de această dată
Min 1 A început partida de la Clinceni. În tribună se află și Nicolae Dică, antrenorul principal al FCSB, clubul de care aparțin toți jucătorii de la Unirea Constanța

Unirea Constanța nu a mai jucat un meci oficial de aproape trei săptămâni

Unirea Constanța nu a jucat în Cupa României la mijlocul săptămânii trecute, fiindcă a fost deja eliminată din turul trecut de Axiopolis Cernavodă (1-3 cu echipa din Liga 4). A disputat însă înainte, în weekendul trecut, când nu au avut loc meciuri în campionat din cauza pauzei pentru jocurile echipelor naționale, un amical cu Progresul Spartac, pe care l-a câștigat cu scorul de 3-2.

Echipa antrenată de Dacian Nastai stă rău în clasament, abia pe locul 19, penultimul, cu doar 3 puncte acumulate în șase meciuri. Unirea Constanța are și o restanță de jucat, cu Steaua, din etapa a 7-a, astfel că a trecut ceva timp de când nu a mai disputat un meci oficial, din data de 14 septembrie, chiar cel cu Axiopolis, din Turul 3 al Cupei României.

În acest sezon, Unirea Constanța a reușit să obțină un singur rezultat pozitiv, o victorie pe teren propriu, 2-1 cu Viitorul Pandurii, în rest suferind numai înfrângeri.

Are 5 goluri marcate, neavând însă cea mai slabă ofensivă din campionat, și 13 goluri primite, adică are al doilea cel mai slab compartiment defensiv, după CSC Dumbrăvița (16 goluri), fiind la egalitate la acest capitol cu Minaur Baia Mare.

Gloria Buzău are meci facil la Clinceni, însă Cristian Pustai se teme inclusiv de Unirea Constanța

În schimb, Gloria Buzău a evoluat marțea trecută în județul Arad, la Șoimii Lipova, pe care a învins-o cu 4-2 după reprizele de prelungiri, în Play-off-ul Cupei României. Anterior, în campionat, trecuse pe teren propriu cu 2-1 de Dinamo.

Echipa lui Cristian Pustai a pierdut ultimele două jocuri disputate în deplasare în Liga 2, însă și adversarii au fost unii cu care se luptă pentru play-off. A cedat cu 2-3 la Miercurea Ciuc și cu 0-1 la Poli Iași. Momentan, echipa se află pe locul 8, cu 13 puncte, iar un succes obținut astăzi la Clinceni o va urca pe locul 4.

Înainte de această partidă, Pustai își făcea griji, chiar dacă întâlnește unul dintre cei mai modești adversari din campionat.

”O echipă care a câștigat pe teren propriu contra Viitorului Pandurii, a pierdut greu în deplasare la Oțelul și Timișoara, la un gol diferență, are și un meci mai puțin, nu e neapărat acea Unirea Constanța din campionatul trecut. Din ce am văzut, nici terenul de la Clinceni nu mai arată așa cum arăta.
Este o echipă care chiar joacă frumos, cu construcție de la portar, e formată din jucători tineri, dar care au junioratul făcut la cluburi mari. Au nevoie de meciuri, iar de la an la an vor fi tot mai buni”
, a spus Cristian Pustai înaintea confruntării cu Unirea Constanța.

Gloria Buzău este una dintre cele șase echipe din Liga 2 calificate în faza grupelor Cupei României.

Andrei Baciu arbitrează Unirea Constanța – Gloria Buzău

Partida programată de la ora 16:00 pe stadionul din Clinceni (Ilfov), casa din acest sezon a echipei Unirea Constanța, va fi arbitrată de centralul Andrei Baciu (Botoşani) și de asistenții Iulian Cătălin Brînză (Botoşani) și Alexandru Mihăilă (Râmnicu Vâlcea). Arbitru de rezervă este Bogdan Jijiie (Botoşani), iar observatori de arbitri a fost delegat Ionuț Borcan (Ploieşti). Delegat de joc este Dorinel Dincă (Călăraşi).