Pe Tineretului ca în curtea școlii! Amical de nivel sătesc între FC Brașov Steagul Renaște și CS Comunal Șelimbăr, cu arbitri improvizați și fără Ambulanță!

Adi MARICA 05 Jul. 2021, 12:33 Liga 2

Amatorism total la meciul amical disputat sâmbătă, pe stadionul Tineretului din Brașov, între FC Brașov Steagul Renaște și CS Comunal Șelimbăr.

În primul rând, jocul dintre cele două nou-promovate în Liga 2, fostele Corona Brașov și Viitorul Șelimbăr, nu a avut parte de o brigadă de arbitri.

Când sibienii au întrebat cine arbitrează, cei din stafful tehnic al brașovenilor au ridicat din umeri. Cum la serviciile lui Ilie Luca, organizatorul de competiții de la Corona, s-a renunțat încă de săptămâna trecută, iar tandemul politic Coliban – Bădulescu continuă căutările pentru organigrama clubului, s-a ajuns la o situație de-a dreptul jenantă, scrie Monitorul Expres.

Amicalul dintre echipele din Brașov și Șelimbăr a fost ”arbitrat” de membri ai staffurilor tehnice. Jocul s-a desfășurat fără Ambulanță!!

Soluția găsită de cei doi antrenori, Ilie Stan, respectiv Eugen Beza, a fost ca jocul să fie arbitrat de preparatorul fizic al brașovenilor, Florin Draghici, cel care s-a alăturat staffului tehnic vineri seara.

”Asistenți” de ocazie au fost ”secundul” brașovenilor, Casian Maghici, și preparatorul fizic al sibienilor, Cătălin Ojiga!

Revoltător este faptul că meciul s-a disputat fără ca o Ambulanță să fie prezentă la stadion! Cine și-ar fi asumat responsabilitatea în cazul unui accident cum a fost cazul danezului Eriksen la EURO 2020? Este clar că a fost vorba inconștiență crasă. Elevii lui Ilie Stan nu au avut parte nici de apă potabilă, astfel că s-a ajuns în situația ca ”aprovizionarea“ să se facă direct de la furtun, mai scrie Monitorul Expres!

• Altă situație jenantă a fost faptul că FC Brașov Steagul Renaște, fosta Corona Brașov, a disputat amicalul cu CS Comunal Șelimbăr în echipamentul SR Brașov, echipa susținută de suporterii stegari. În amicalul cu Farul jucaseră în echipamentul galben al Coronei.

2-2 între FC Brașov SR și CS Comunal Șelimbăr, după ce ambele echipe au condus câte o dată

În aceste condiții, cele două echipe au jucat amicalul, unul destul de spectaculos, încheiat la egalitate, scor 2-2 (1-1).

Brașovenii au deschis scorul în minutul 1 prin reușita lui Bogdan Roșu, dar la ultima fază a primei reprize oaspeții au egalat prin Alexandru Curtean (44). În partea secundă, sibienii au intrat în avantaj după autogolul lui David Tălmaciu (60), dar Diego Alupoaie (80) a stabilit scorul final, 2-2, din lovitură liberă.

FC Brașov Steagul Renaște, prima repriză: Ciuperceanu – Drăgoi, Motroc, Burlacu, Dumbravă – Negrean , Leonte, Lascu – Antone, Roșu, Răchișan
FC Brașov Steagul Renaște, a doua repriză: Laszlo – Sburlea, Tălmaciu (Toader 65), Stăncuțu, Voicu – Cr. Burlacu, Nicolau, David (Lingurar 70) – Alupoaie, A. Damian, Iordache
Antrenor: Ilie Stan

CS Comunal Șelimbăr a început în formula: Vâtcă – Jardan, Okeke, Tătar, Nicola, Câmpean, Sg. Luca, Tineiu, Curtean, Cîrstean. Au mai jucat: Ciorgovean, Al. Luca, Monea, Natea, Neacșa, Druga, D. Groza, Giura, Badea, Roșu, Vecerdea, Suciu

• Anterior, FC Brașov SR, fostă Corona Brașov, a mai disputat amicale cu noul Farul Constanța (scor 0-2) și Rapid (scor 1-2). CS Comunal Șelimbăr, fostă Viitorul Șelimbăr, a mai jucat amicale cu Gaz Metan Mediaș (scor 2-1), UTA Arad (scor 0-2) și FC Avrig (scor 2-1).