Farul a câștigat dramatic partida cu Petrolul de pe ”Ilie Oană”. A revenit de la 0-1 și a dat lovitura în minutul 90+3

Răzvan STÎNGĂ 01 Sep. 2020, 19:13 Liga 2

Petrolul și Farul au închis prima etapă din Liga 2. Partida a avut loc pe ”Ilie Oană” și a fost tranșată în favoarea oaspeților, care s-au impus cu 2-1. Cele două echipe veneau după multe schimbări la nivelul lotului de jucători. Au adus multe nume noi, iar gazdele au schimbat chiar și banca tehnică după ce au pierdut promovarea în play-off. Viorel Moldovan a fost numit în locul lui Costel Enache înaintea stagiunii în care se speră din nou la promovare. În aceeași situație se regăsește și Farul, referitor la obiectivul pentru finalul de sezon.

Succes de cauză a avut Farul, care a câștigat după ce a fost condusă cu 1-0. Țicu a deschis scorul în minutul 4, dar elevii lui Ianis Zicu au întors partida și au câștigat cu 2-1, grație reușitelor lui Cruceru, din minutul 31, și Bîrnoi, din minutul 90+3. La scorul de 1-1, Petrolul a avut multe șanse de a trece în avantaj, dar nu a fructificat șansele bune de gol.

În runda inaugurală s-au mai înregistrat rezultatele: Unirea Slobozia – Turris Oltul 1-0, ASU Poli – CS Mioveni 0-0, CSM Slatina – Dunărea Călărași 0-1, Fotbal Comuna Recea – FK Csikszereda 0-1, SCM Gloria Buzău – Concordia Chiajna 1-1, Viitorul Pandurii – Rapid 1-3, Aerostar Bacău – Universitatea Cluj 0-1.

Petrolul – Farul 1-2

Stadion: Ilie Oană (Ploiești);
Arbitru: Viorel Flueran (Craiova – Dolj); Asistenți: Florin Vătămanu (București – București) și Florin Pucheanu (Ulmi – Dâmbovița); Rezervă: Marius Chițu (Iași – Iași); Observatori: Petre Radu (București – București) și Adrian Petre (Buzău-Buzău).

Petrolul: Avram – Mendoza, Răuță, Manolache, Țicu – Meijers – Tudor, Ekollo, Enache, Rodriguez – Balint
Rezerve: Lungu, Olaru, Levy, Poellmans, Zasavițchi, Bratu, Constantinescu, Vajushi, Diarra
Antrenor: Viorel Moldovan

Farul: Udeanu – Leca, Lică, Ursu, Panait – Antoche, Greu – Bălan, Cruceru, Stoica – Măzărache
Rezerve: Fara, Cană, Chindriș, Cărăruș, Bîrnoi, Gherghiceanu, Pirciu, Banyoi, Carabela
Antrenor: Ianis Zicu

♦Min 90+6 Fluier final. Farul se impune cu 2-1 pe ”Ilie Oană”
♦Min 90+3 1-2 Farul dă lovitura pe final de meci, din corner. Portarul Avram respinge centrarea, după care rămâne întins pe teren. Jucătorii Petrolului nu reacționează crezând că arbitrul va da fault, dar acest lucru nu se întâmplă. Balonul ajunge la Bîrnoi care reia din prima în poarta goală. Pe reluări se vede că portarul nu se lovește de nimeni

♦Min 85 Se produc trei schimbări, două la Petrolul și una la Farul. Pentru gazde intră Zasavițchi și Poellmans și ies Ekollo și Roige. La oaspeți iese Stoica și intră Bîrnoi
♦Min 79 Ianis Zicu face prima înlocuire. Intră Cană, iese Leca
♦Min 75 Farul iese timid din propria jumătate. Cruceru primește balonul departe de poarta adversă, nu are cu cine să combine și preferă să tragă. Șutul nu e cadrat foarte bine, este trimis pe centrul porții, iar Avram respinge
♦Min 73 Viorel Moldovan schimbă din nou. Meijers iese și intră Diarra
♦Min 69 A doua schimbare la Petrolul. Tudor este jucătorul care iese, în locul lui e introdus Vajushi
♦Min 66 Tudor este din nou aproape de gol, tot cu un șut de la distanță. Balonul este respins în corner de portar. Petrolul domină autoritar partida
♦Min 61 Trei ocazii importante pentru Petrolul în câteva minute, două îi aparțin lui Tudor. Acesta din urmă execută foarte bine o lovitură liberă care e scoasă cu greu de Udeanu, iar mai apoi șutul său de la marginea careului trece puțin peste poartă
♦Min 55 În primele minute după reluare, jocul este fragmentat de o serie de faulturi
♦Min 46 A început partea secundă. Petrolul face o primă schimbare: intră Bratu, iese Enache
♦Min 45+2 Final de repriză
♦Min 41 Ocazie bună pentru Petrolul. Mendoza centrează din flancul drept, Tudor reia spectaculos cu o semifoarfecă, dar lovitura trece aproape de bara din dreapta
♦Min 31 1-1 Penalty pentru Farul. Răuță greșește la mijlocul terenului, balonul ajunge la Stoica, acesta se duce în viteză spre poarta Petrolului, dar este faultat de Manolache în careu și arbitrul acordă lovitură de pedeapsă. Cruceru execută și restabilește egalitatea

♦Min 23 Prima pauză de hidratare la Ploiești. Oaspeții au dominat jocul după ce Petrolul a deschis scorul. Au avut mai multe lovituri libere și cornere, dar nu au profitat de ele și nu au cadrat loviturile

♦Min 17 Farul începe să iasă mai mult la joc și are primele apariții în careul gazdelor. Are deja trei cornere
♦Min 4 1-0 Valentin Țicu marchează din lovitură liberă. Execută faza fixă dintr-o poziție foarte dificilă, mult lateral dreapta, aproape de faniolul de la colțul terenului. Trage pe jos, iar Udeanu greșește și scapă balonul în poartă

♦Min 1 A început meciul de pe ”Ilie Oană”. Înaintea fluierului de start s-a păstrat un moment de reculegere pentru victimele noului coronavirus

Declarațiile antrenorilor înaintea meciului:

Viorel Moldovan: ”Farul nu a mai jucat un meci oficial din martie, a avut o perioadă mai lungă la dispoziție pentru a se așeza. Nu au schimbat prea mult, au menținut același nucleu de jucători, cu o anumită rutină și experiență la nivelul ligii secunde, și au reușit, în plus, câteva transferuri interesante. O echipă mult mai omogenă ca a noastră, cu o dinamică foarte bună de la mijloc în sus, dar am încredere că vom reuși să practicăm un fotbal bun, să fim organizați, disciplinați și să câștigăm acest joc.

Am reușit să aducem elemente de calitate și sunt sigur că toți cei veniți, precum și cei care vor mai veni, ne vor ajuta în lupta pentru obiectivul propus. Important este să creem un grup unit, o familie, și să mergem cu toții în aceeași direcție. Să fim optimiști, să nu cedăm nicio clipă, să fim împreună și la bine, și la greu! Scopul este comun, obiectivul final la fel, și trebuie să construim o echipă competitivă, care să ne ofere satisfacția promovării la finalul acestui sezon”.

Ianis Zicu: ”Din fericire, ne apropiem de primul meci oficial. Este o atmosferă pentru că toată lumea este sănătoasă din punct de vedere fizic. Sperăm să fim sănătoși și după testarea pe care o facem înaintea acestui meci cu Petrolul. Până acum nu au fost probleme, sper să băieții înțeleg importanța de a avea grijă și a respecta normele pe care guvernul le-a impus. Aștept cu nerăbdare prima etapă pentru că pentru asta ne pregătim.

Este o partidă frumoasă. Cred că nu se putea mai bine pentru noi din punct de vedere al frumuseții jocului. Jucăm pe un teren nou, bun, cu o echipă de tradiție, la o oră de Liga 1, unde ne dorim cu toții să ajungem. O echipă bună a Petrolului, dar, în acest moment, cred că sunt favoriți doar prin prisma bugetului, de trei ori mai mare decât al nostru. În rest, cred că pornim cu șanse egale”.