Gloria Buzău și Dinamo au remizat într-un amical. ”Câinii” au condus de două ori, dar gazdele au revenit de fiecare dată

Răzvan STÎNGĂ 19 Nov. 2022, 15:48 Liga 2

Gloria Buzău și Dinamo au disputat, sâmbătă, un meci amical. Partida a avut loc pe stadionul formației lui Adrian Mihalcea și s-a terminat la egalitate, scor 2-2. La pauză rezultatul a fost tot unul de egalitate, 1-1.

Gloria Buzău și Dinamo, remiză într-un amical disputat la Buzău

Dinamo a deschis destul de repede scorul, încă din minutul 11, atunci când Alin Șerban a marcat în urma unei pase primite de la Moura. Gazdele au revenit imediat în meci, restabilind egalitatea după numai patru minute. Ariel Lopez a făcut 1-1 în urma unui corner, când a punctat cu o lovitură de cap la care portarul Ștefan Fara, trimis în primul 11 de Ovidiu Burcă, nu a putut să intervină.

Până la pauză au mai fost ocazii de ambele părți, dar acțiunile celor două echipă nu au fost foarte periculoase. A fost un moment în care Gloria Buzău a solicitat o lovitură de la 11 metri, dar și o șansă care o putea aduce în avantaj pe Dinamo spre finalul părții, în urma unei lovituri libere de la marginea careului de 16 metri.

Honciu putea aduce formația lui Mihalcea în avantaj, în urma unui contraatac, însă Fara a intervenit bine și a scos execuția jucătorului buzoienilor.

Dinamo a condus de două ori, dar de fiecare dată a fost egalată de Gloria Buzău

Tot Dinamo a marcat prima după pauză, prin Daniel Iglesias, în minutul 54, jucător intrat după reluarea părții a doua. Gloria Buzău a avut apoi multe incursiuni bune la poarta adversă și a avut câteva ocazii mari prin care putea restabili egalitatea chiar mai devreme decât a făcut-o, în minutul 75.

Alexandru Boiciuc a punctat cu 15 minute înaintea finalului partidei, cu o execuție de la aproximativ 18 metri, profitând de faptul că Fara a ieșit greșit din poartă, să respingă cu capul o centrare undeva la 16 metri. Portarul lui Dinamo s-a retras lent, iar buzoienii au putut să restabilească egalitatea.

• Gloria Buzău a început meciul în formula: Stoian (cpt.) – Oteliță, Vîrtej, Lopez, Uțiu, Honciu, Gaitan, Valentun Munteanu, Matiș, Neicuțescu, Boiciuc
    Rezerve: Boison – Pîrvulescu, Ivan, Burlacu, Alex Munteanu, Ciobanu, Eduardo, Lazăr
  • Dinamo a început formula: Fara – De Moura, Dudea, Patriche (cpt.), Șerban – Bena, N. Roșu, I. Roșu – Delciu, Pop, Borcea
    Au intrat la pauză: Tomozei, Demici, Giafer, Ghezali, Buhăescu, Daniel Iglesias. Pe parcursul reprizei secunde au mai fost introduși: Vlăduț Stanciu, Ionuț Bobea

Gloria Buzău e pe 5 în Liga 2, Dinamo e pe poziția a 8-a

Gloria Buzău este pe locul 5 în Liga 2, cu 25 de puncte, la egalitate cu patru echipe, FK Miercurea Ciuc, Poli Iași, Unirea Dej și SC Oțelul. Etapa următoare, formația lui Mihalcea va întâlni Concordia Chiajna, pe teren propriu.

Dinamo este pe locul 8, cu 21 de puncte, la patru puncte de locul 6, Unirea Dej. Runda următoare, Dinamo va întâlni Poli Iași, în deplasare, iar CSC Dumbrăvița va da peste Unirea Constanța, pe terenul propriu.